Tramwaj – sposób na ożywienie Piotrkowskiej

Od lat trwają dyskusje na temat kondycji ulicy Piotrkowskiej. Czy przyczyną upadku ulicy są supermarkety, brak parkingów i cuchnące bramy? Pośrednio – z pewnością. Nie należy jednak mylić ze sobą skutków i przyczyn, tylko sięgnąć do źródeł problemu. A wśród nich z pewnością znajduje się niewystarczająca obsługa komunikacyjna ulicy. Jak poprawić dostępność a jednocześnie nie wylać dziecka z kąpielą likwidując deptak? Przywróćmy Piotrkowskiej tramwaj!

Aby miasto mogło funkcjonować i rozwijać się w sposób harmonijny i wielofunkcyjny, potrzebuje sprawnego transportu. Łódzkie Śródmieście na czele z ulicą Piotrkowską cierpi z powodu problemów z dojazdem – transport publiczny pauperyzuje się i jest nieefektywny, transportu kołowego nie jest w stanie przyjąć sieć uliczna. Projekt funkcjonujący pod roboczą nazwą Europejski Tramwaj Kultury przewiduje stymulowanie procesu rewitalizacji poprzez wprowadzenie nowoczesnego transportu zbiorowego.
Helsinki - Vallila (2) Rewitalizacji obszarów poprzemysłowych w Helsinkach towarzyszy budowa tramwaju. Zapewnienie sprawnego dojazdu czyni teren inwestycyjny atrakcyjnym.
25 kwietnia 2008 roku w ramach Sztabu Piotrkowska zaprezentowana została koncepcja ETK. Zakłada ona budowę nowej linii tramwajowej spajającej „Manufakturę”, ulicę Piotrkowską i Księży Młyn. Projekt został stworzony przez stowarzyszenia: IPT, Fabrykancka i Klub Miłośników Starych Tramwajów. Treść projektu oraz prezentację przybliżające podstawowe założenia pomysłu umieszczamy w osobnych dokumentach poniżej:
Tekst (format PDF, 162 KB)
Prezentacja (format PDF, 6,4 MB)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Projekty i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Tramwaj – sposób na ożywienie Piotrkowskiej

  1. Pingback: Wielkomiejska Piotrkowska | IPT Łódź

  2. Pingback: Społeczny Zespół – podsumowanie prac | IPT Łódź