Kolej aglomeracyjna – będzie bubel?

Czy niepełnosprawni doczekają pociągów dostosowanych do ich potrzeb? Wygląda na to, że nie.

21 cm. Tyle zabraknie, aby niepełnosprawni poruszający się na wózkach, osoby z wózkami dziecięcymi, osoby starsze, przewożący większy bagaż mogli swobodnie wsiadać do pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Modernizowane perony na trasach do Łowicza, Kutna i na łódzkiej kolei obwodowej będą miały wysokość 55 cm. Tabor kupowanych pociągów będzie miał przynajmniej 76 cm. Podłoga w pociągach zrówna się z platformami peronów tylko na trasie z Łodzi Fabrycznej do Skierniewic, choć akurat tam mogą pojawić się kiedyś szynobusy o niższej podłodze (w przypadku reaktywacji linii do Opoczna i Skarżyska – Kamiennej). PLK tłumaczy się koniecznością współistnienia ruchu pasażerskiego i towarowego. Co ciekawe intensywny ruch towarowy jakoś nie przeszkadza wysokim peronom choćby na trasie Wrocław – Katowice, czy Terespol – Warszawa – Poznań.

Po raz kolejny okazuje się, że decyzje o kluczowych dla regionu inwestycjach podejmowane są kompletnie bez świadomości czemu te inwestycje mają służyć. Rządzi wciąż ignorancja i presja wydania unijnych pieniędzy. A na możliwość samodzielnego wjechania do pociągu osoby na wózkach poczekają kolejnych 20 lat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Wyrównanie wysokości peronów i podłogi w pociągach to kosztowna operacja. Tym bardziej należy dbać, aby jeśli prowadzi się prace – wprowadzać określony standard OLYMPUS DIGITAL CAMERA Peron wysokości podłogi pociągu i wysuwany stopień maskujący przerwę – wygoda i bezpieczeństwo wszystkich podróżnych
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Kolej aglomeracyjna – będzie bubel?

  1. witek pisze:

    A co na te pomysły mieszkańcy którzy mieszkają niedaleko torów w jedliczach grotnikach miejscowościach letniskowych. Juz w tej chwili przy obecnym ruchu pociagów które jeżdzą puste !!! domy się trzesą. !!! Kto za to odpowiada. No chyba że bedą odszkodowania albo zamontuje się ekrany akustyuczne. W tej chwili po wycięciu w 2010r. 60 drzew w Jedliczach gdy przejezdża pociag towarowa hałas przekracza 80 db. Mam pytanie kto na tym zarobi?

  2. Tomasz Bużałek pisze:

    Kto na czym zarobi trudno powiedzieć. Na pewno ruch pociągów pasażerskich jest mniej uciążliwy niż towarowych, a więcej pociągów aglomeracyjnych to mniej miejsca dla tych drugich. Uruchomienie ŁKA to także jeden z elementów presji na PKP, aby tory zostały wyremontowane – co ponownie zmniejszy uciążliwość trasy. Na koniec zaś, co najważniejsze, uruchomienie ŁKA sprawi, że mieszkańcom Grotnik czy Jedlicza łatwiej będzie dojechać do Łodzi, innych miast regionu i kraju.
    Nie sposób też nie zauważyć, iż mieszkańcy wybierając miejsce zamieszkania doskonale zdawali sobie sprawę z istnienia linii kolejowej – wybudowano ją w 1926 roku. Ba – Grotniki i Ustronie powstały głównie dzięki temu, że istniała linia kolejowa umożliwiająca dojazd. Tak więc odszkodowań nikt nie przyzna, bo za co? O ekrany być może warto wnioskować, ale proszę pamiętać, że to jest broń obosieczna – uniemożliwia przechodzenie przez tory, zasłania widok, a zdarzało się, że mieszkańcy twierdzili iż ekrany przenoszą drgania wgłąb gruntu.