Tramwajowa Masa Krytyczna

Z okazji Tygodnia Mobilności zapraszamy do… stania w korku!

Trafia Cię szlag, gdy tkwisz w tramwaju, który porusza się wolniej niż widoczni za jego oknem piesi?
Odnosisz czasem wrażenie, że nowe inwestycje w Łodzi planowane są jakby na złość pasażerom MPK i tylko pogarszają sytuację?
Masz dość wyczekiwania na rzadko kursujące i wiecznie spóźniające się tramwaje?
Coraz częściej myślisz, że jedynym rozwiązaniem jest ekspresowy kurs na prawo jazdy, bo tylko z kierowcami ktoś się w tym mieście liczy?

Pasażerowie MPK to wciąż znaczny odsetek mieszkańców Łodzi. Pora zawalczyć o nasze prawa!

Trwa Tydzień Mobilności. Pasażerowie komunikacji miejskiej nie mogą jednak liczyć na jakiekolwiek udogodnienia ze strony miasta. Podczas gdy w całej Europie rozbudowuje się i unowocześnia linie tramwajowe, tramwaje w Łodzi kursują wolno, rzadko i utykają w korkach. Najprostsze problemy znane od lat nie mogą doczekać się rozwiązania. Tramwaje na ul. Zielonej i Narutowicza, jednej z najważniejszych tras w mieście, poprzez bierną postawę władz miasta i policji wciąż skazane są na tkwienie w korkach. Proponowaliśmy, aby w ramach Tygodnia Mobilności wprowadzić zmiany organizacji ruchu tak, by nadmiar samochodów nie blokował kursowania tramwajów, ale propozycja ta jak i szereg innych udogodnień została przez Zarząd Dróg i Transportu odrzucona.

Czas pokazać, że mamy dość bierności władz i dość spóźniających się tramwajów przywodzących na myśl standardy krajów, gdzie jeździ się uprawiać turystykę slamsową. Zapraszamy w piątek na przystanek Narutowicza – Kilińskiego (Hotel Centrum) w kierunku ul. Piotrkowskiej (wbrew nazwie – na wysokości hotelu Polonia). O godzinie 16.31 spróbujemy jak największą grupą zmieścić się do tramwaju linii 12 i solidarnie z regularnymi pasażerami utknąć w korku na Narutowicza i Zielonej. Wysiadamy przy al. Kościuszki. Utknij w korku razem z nami, zaprotestuj przeciwko degradacji komunikacji tramwajowej, pomóż odzyskać ulicę Zieloną dla tramwajów! Wszystkich uczestników zachęcamy do zabrania ze sobą korków, korkociągów a także dowolnych gadżetów związanych z komunikacją tramwajową i zrównoważonym transportem. Przypominamy też o konieczności posiadaniu ważnego biletu na przejazd.

Odkorkujmy tramwaj na Zielonej!
Łódź - ul. Zielona
Ulicami Zieloną i Narutowicza prowadzi trzecia najważniejsza trasa tramwajowa w mieście. W godzinach szczytu przejeżdża tędy po 20 tramwajów w każdym kierunku. Trasa obsługuje północną część Śródmieścia w tym plac Barlickiego, ulicę Piotrkowską, filharmonię, biurowiec TVP, zakład energetyczny (dawny ZEŁ-T), Łódzki Dom Kultury, Teatr Wielki oraz kilka wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego, a do niedawna także dworzec Łódź Fabryczna. Codziennie korzystają z niej tysiące studentów, mieszkańców dojeżdżających do pracy, urzędów i na zakupy. W środkowej części – między placem Barlickiego a ul. Wschodnią ulica jest zbyt wąska, aby dało się wydzielić torowisko i pasy dla samochodów – pojazdy wzajemnie się blokują. W godzinach szczytu wystarczy kilkadziesiąt samochodów, aby kompletnie zablokować ruch tramwajów, z których każdy wiezie od kilkudziesięciu do nawet dwustu osób! To wąskie gardło od lat powodowało problemy z punktualnością, a w ostatnich latach mamy do czynienia z prawdziwym paraliżem. Dość powiedzieć, że w 1992 roku, przed remontami torowisk przejechanie odcinka od ul. Gdańskiej do Kopcińskiego zajmowało tramwajowi 7 minut. Dziś taki przejazd według rozkładu trwa dwukrotnie dłużej a i tak tramwaje często się spóźniają.

Na odcinku między ulicami Wschodnią i Zachodnią obowiązuje organizacja ruchu, która ogranicza możliwości wjazdu samochodem na ten odcinek – przynajmniej w teorii. W praktyce znaki są przeważnie ignorowane, bo zapisy warunkujące kto ma prawo wjazdu na problematyczny odcinek są niejasne i nieczytelne – więcej w nich wyjątków niż zasad. Kilkukrotnie próbowano już uporządkować ruch na ulicach Zielonej i Narutowicza i upłynnić ruch tramwajów zawsze jednak kończyło się to mniej lub bardziej spektakularną klapą (dla przypomnienia: http://iptlodz.org/blog/2010/10/03/tramwaje-stana-w-korku/, http://iptlodz.org/blog/2010/11/15/jest-raport-kto-zablokowal-ulice-zielona/). Ponownie było i w tym roku, kiedy teoretycznie powieszono bardziej restrykcyjne znaki, w praktyce dano jednak możliwość wykpienia się każdemu kierowcy, który obowiązujące zakazy złamie. Dodatkowo wprowadzono nakazy skrętu w al. Kościuszki, które zamiast usprawniać ruch powodują blokowanie tramwaju przez samochody wykonujące manewr skrętu w lewo. Nie zajęto się też w ogóle mocno zakorkowanym odcinkiem od Gdańskiej do Kościuszki, za to ograniczono wjazd w drugim kierunku pomiędzy Kościuszki i Wólczańską, gdzie samochody swobodnie mieszczą się na pasie obok tramwajów.

Stowarzyszenie IPT zaproponowało, aby w ramach Tygodnia Mobilności definitywnie rozwiązać problem blokowania tramwajów wprowadzając precyzyjne i proste zapisy dotyczące poruszania się po ulicy Zielonej i Narutowicza. Prawo przejazdu na wprost między pl. Barlickiego (ul. Mała) i Wschodnią miałyby tylko tramwaje i rowerzyści, przy czym dla łatwiejszego odczytywania znaków tabliczka „nie dotyczy” powinna zostać opatrzona piktogramami, a nie napisami. Ponadto dojeżdżający do posesji na danym odcinku mieliby prawo wjazdu z najbliższych przecznic. Przejazd przez skrzyżowanie Zielonej i Narutowicza oraz Piotrkowskiej byłby zakazany, a sygnalizacja świetlna – wyłączona. To definitywnie ukróciłoby praktykę „udawania” przez kierowców wjazdów docelowych i przejeżdżania przez Zieloną tranzytem. Aby nie wydłużać nadmiernie dróg dojazdów samochodów, które poruszają się w tym rejonie równoległa ulica 6 Sierpnia byłaby dwukierunkowa od Kościuszki do ul. Małej przy pl. Barlickiego. Taka organizacja ruchu stanowi de facto doprecyzowanie istniejącej organizacji ruchu, daje służbom porządkowym narzędzia do egzekwowania zakazów wjazdu i nie powoduje u kierowców poczucia, ze skoro od zakazu ruchu jest tyle wyjątków, to można go swobodnie łamać. Kierowcom samochodów dojeżdżających w ten rejon miasta zapewnia możliwość dojazdów do posesji oraz m. in. do targowiska na pl. Barlickiego, nie wymaga żadnych inwestycji poza zmianą znaków pionowych i poziomych i nade wszystko daje możliwość szybkiego i punktualnego przejazdu tramwaju. To z czasem przełożyłoby się na wzrost pasażerów tramwajów, a tym samym na zmniejszenie liczby samochodów próbujących wjechać w te i okoliczne ulice. Takie usprawnienia zostały jednak odrzucone przez ZDiT, a tramwaje wciąż tkwią w korkach.

Poniżej prezentujemy przykłady ulic z tramwajami całkowicie lub częściowo wyłączonych z ruchu samochodowego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.