Obwodnica Nowosolnej warta tyle co trasa WZ?

Na 630 mln ZDiT wycenia koszt budowy obwodnicy Nowosolnej. Droga, która ma pozwolić na ominięcie nietypowego skrzyżowania na peryferyjnym osiedlu ma kosztować niemal dokładnie tyle, co przebudowa całej trasy WZ. Kilkanaście kilometrów linii tramwajowej łączącej Retkinię, centrum i Widzew wraz z budową linii na Olechów, Dworca Tramwajowego Centrum i tunelu drogowego od Żeromskiego do Sienkiewicza ZDiT wyceniał na 623 mln. W dodatku remont trasy WZ ma być nawet w 59% dofinansowany przez Unię Europejską, więc de facto może kosztować o ponad połowę mniej. Ewentualne dofinansowanie obwodnicy Nowosolnej to jak na razie miraż:
http://wyborcza.pl/1,91446,12950300,Lodz__Ok__630_mln_zl_ma_kosztowac_m_in__budowa_obwodnicy.html

Efekty tych dwu inwestycji są kompletnie nieporównywalne. Trasa WZ zapewni sprawny dojazd w najbardziej popularnych relacjach do centrum miasta, z dwu największych łódzkich osiedli. Tramwaj na trasie WZ obsłuży kilkadziesiąt tysięcy pasażerów. Dworzec tramwajowy – dodatkowo tych korzystających z ŁTR. A obwodnica Nowosolnej? Skróci o pojedyncze minuty dojazd w kierunku Brzezin jednocześnie znacznie wydłużając drogę. Co prawda usunie tranzyt spod domów stojących wzdłuż Brzezińskiej, ale zafunduje go innym, którzy niespodziewanie znaleźli się przy nowej trasie, o czym już donoszą media:
http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35136,12976929,Droga_do_autostrady_A1_przez_salon_i_kawalek_kuchni.html

Tymczasem pieniędzy jest tak mało, że zakwestionowanie przez RIO zabiegów księgowych o wartości 100 mln już chwieje budżetem:
http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/712457,kreatywna-ksiegowosc-uml-rio-kwestionuje-budzet-lodzi,id,t.html

Najwyższy czas, żeby wreszcie zacząć mówić o efektywności miejskich inwestycji, a nie tylko licytować się na wydawane przez miasto kwoty. Znaczne skrócenie czasu podróży, masowe przewozy, zmniejszenie korków, wzrost mobilności mieszkańców – to są wymierne efekty, których oczekujemy. Najważniejszą inwestycją w latach 2014-2020 będzie budowa tunelu średnicowego wraz ze stacjami. To jest inwestycja, która przyniesie rewolucję w funkcjonowaniu miasta rozszerzając o kilkaset tysięcy mieszkańców strefę
dojazdów do śródmieścia, dając miastu impuls do rozwoju. Miasto nie może zaprzepaścić tej szansy wikłając się w kosztowne inwestycje drogowe o niskiej efektywności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Felietony i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.