Lipcowe cięcia – nasze propozycje

Od 1 lipca pasażerów komunikacji miejskiej czeka kilkumiesięczna udręka. Wyłączone z ruchu będą 3 ważne ciągi tramwajowe, komunikacji zastępczej prawie nie będzie, wiele linii będzie kursować rzadziej, a do tego grożą nam potężne zatory. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje, które przedstawiliśmy Zarządowi Dróg i Transportu wraz z komentarzem.

1. Organizacja ruchu:
- buspasy na ulicach Próchnika, Rewolucji 1905 r., Jaracza i Więckowskiego na odcinku od ul. Żeromskiego do ul. Sterlinga. Ulicami tymi kursować będą autobusy zastępcze za wycofane tramwaje z ulic Zielonej i Narutowicza. Jeśli mają stanowić alternatywę nie mogą tkwić w korkach
- Pomorska tuż przy Rondzie Solidarności i Legionów przy Zachodniej przejezdna tylko dla tramwajów i mieszkańców. To główna trasa objazdowa dla tramwajów. Kierowcy mogą bez większych problemów nadłożyć jedną przecznicę i ominąć te newralgiczne dla tramwajów punkty, a zapewni to tramwajom płynne kursowanie
- ruch dwukierunkowy lub uruchomienie pasa ruchu tylko dla komunikacji autobusowej na zachód na ulicach Zamenhofa – Nawrot. Obecnie przejechanie autobusem od Kilińskiego do Piotrkowskiej potrafi trwać… pół godziny.
2. Trasy komunikacji miejskiej:
- 3 linie „zastępcze” 96, 86 i 73 powinny jeździć w równych odstępach czasu (np. dokładnie co 10 minut). Autobusy te mają zastąpić tramwaje 7, 9, 12 i 13 wycofane z ul. Narutowicza, równy takt da nam na wspólnym odcinku trasy autobus co 3-4 minuty.
- tylko autobusy przegubowe na liniach 73 i 86 ze względu na przejęcie pasażerów tramwajów
- linie 50, 50A i N2 w kierunku dworca Łódź Kaliska i Maratońskiej skierowane ulicami Łąkową, Karolewską, a ulicami Włókniarzy, Andrzeja Struga, Łąkową w kierunku przeciwnym dla obsługi ul. Kopernika, z której komunikacja zbiorowa została wycofana
- „wygięcie” trasy autobusu linii Z15 w kierunku pętli Karpacka ulicami Politechniki, Cieszyńską, Pabianicką daje to w miarę wygodną przesiadkę na tramwaj linii 11 (przystanki usytuowane są obok siebie)
- Skierowanie linii 73 w kierunku 11 Listopada ulicami Więckowskiego, Żeligowskiego, Legionów, Kasprzaka. Można wtedy urządzić przystanek na ul. Legionów, umożliwiający przesiadkę w tramwaje 9 i 13.
- Zwiększenie częstotliwości kursowania tramwajów na ŁTR (utrzymanie częstotliwości z okresu poza wakacjami) wraz z przywróceniem kursowania linii 16A przez cały dzień. ŁTR przejmie większą część pasażerów z ulic Gdańskiej i Kilińskiego.
3. Przystanki i dojścia:
- Przeniesienie miejsc postojowych wzdłuż ul. Łąkowej z (wąskiego) chodnika na jezdnię. Tym rachitycznym chodnikiem mieszkańcy Kopernika i Karolewskiej docierać będą do tramwaju na trasie WZ.
- Wyznaczenie na ul. Mickiewicza przy skrzyżowaniu z al. Włókniarzy tymczasowych przystanków tramwajowych i autobusowych. Bez tego mieszkańcy os. im. Kopernika będą musieli wędrować na dworzec kaliski, by w ogóle wsiąść w tramwaj
- Wyznaczenie przystanków dla autobusów zastępczych na ul. Wschodniej przy Jaracza po północnej stronie skrzyżowania, na Jaracza przy Wschodniej, na Więckowskiego przy Wólczańskiej i na Wólczańskiej przy Więckowskiego. Umożliwi to przesiadki miedzy poszczególnymi liniami.
4. Sygnalizacja świetlna:
- dodatkowa faza świateł umożliwiająca przejazd tramwaju w relacji W-Z przez skrzyżowanie Mickiewicza/Włókniarzy - więcej tramwajów będzie przejeżdżać na wprost, a 12 nie będzie skręcać we Włókniarzy. Kto choć raz stał tam w korku tramwajowym, ten wie o co chodzi
- wprowadzenie dodatkowej fazy świateł umożliwiającej przejazd tramwajów przez Rondo Solidarności – Pomorska to główna trasa objazdowa
- Modyfikację pracy świateł na skrzyżowaniu ul. Kopcińskiego i Narutowicza - tramwaje będą tam skręcać wyłącznie w relacji południe – zachód, w której normalnie nie kursują.
Kategorycznie nie zgadzamy się na likwidację linii 50A, 55A i 16A. 16A to ważne wzmocnienie ŁTR, zaś bez 50A i 55A w centrum miasta będą kursowały linie jeżdżące co 25-35. Linie obsługują ważne miejsca pracy (m.in. elektrociepłownie, pl. Niepodległości, ŁSSE na Księżym Młynie), a urlopy (może trzeba o tym przypomnieć?) nie trwają 3 miesięcy.

Uważamy, że takie rozwiązania pozwolą na względne zachowanie atrakcyjności komunikacji miejskiej, tak, by stanowiła jakąś alternatywę dla podróżowania po centrum prywatnym samochodem.

Poniżej treść wniosku skierowanego do ZDiT:

Łódź, dn. 25 czerwca 2013 r.

Szanowni Państwo,

W związku z licznymi pracami remontowymi, które rozpoczną się 1 lipca 2013 roku Stowarzyszenie IPT pragnie wyrazić głębokie zaniepokojenie wprowadzanymi na czas remontu propozycjami rozwiązań dla komunikacji publicznej. Wyłączona z ruchu będzie większość tramwajowych ciągów przebiegających przez teren śródmieścia, a w zamian proponuje się jedynie szczątkową komunikację zastępczą pozbawioną priorytetu w ruchu. W tej sytuacji transport zbiorowy na terenie centrum miasta zamiast stanowić alternatywę na czas remontu stanie się najsłabszym elementem organizacji ruchu. W związku z powyższym proponujemy zmiany, które pozwolą na względnie poprawne funkcjonowanie komunikacji zbiorowej od lipca 2013 roku. Wnioskujemy o:

1. W zakresie organizacji ruchu

-         Wydzielenie pasów ruchu dla autobusów na ulicach Próchnika, Rewolucji 1905 r., Jaracza i Więckowskiego na odcinku od ul. Żeromskiego do ul. Sterlinga. Ulicami tymi kursować będą autobusy zastępcze za wycofane tramwaje z ulic Zielonej i Narutowicza. W normalnych warunkach ruchowych autobusy te będą doznawać znacznych opóźnień.

-         Ograniczenie ruchu wyłącznie do pojazdów komunikacji miejskiej i mieszkańców na ul. Pomorskiej od ul. Tamka do Ronda Solidarności w kierunku zachodnim i od ul. Kamińskiego do Ronda Solidarności w kierunku wschodnim, ze względu na wzmożony ruch tramwajowy.

-         Ograniczenie ruchu wyłącznie do pojazdów mieszkańców i komunikacji zbiorowej na ul. Legionów od ul. Gdańskiej do ul. Zachodniej.

-         Wprowadzenie ruchu dwukierunkowego lub uruchomienie pasa ruchu tylko dla komunikacji autobusowej w kierunku zachodnim wzdłuż ciągu ulic Zamenhofa – Nawrot.

2. W zakresie prowadzenia i obsługi tras komunikacji miejskiej:

-         Wprowadzenie równoodstępowych, skoordynowanych ze sobą rozkładów jazdy dla linii 96, 86 i 73. Linie te stanowić mają komunikację zastępczą za tramwaje 7, 9, 12 i 13 wycofane z ul. Narutowicza.

-         Wprowadzenie obsługi wyłącznie pojazdami przegubowymi na liniach 73 i 86 ze względu na przejęcie pasażerów wycofanej komunikacji tramwajowej.

-         Skierowanie linii 50, 50A i N2 w kierunku dworca Łódź Kaliska i Maratońskiej ulicami Łąkową, Karolewską, a ulicami Włókniarzy, Struga, Łąkową w kierunku przeciwnym dla obsługi ul. Kopernika pozbawionej komunikacji zbiorowej.

-         Skierowanie autobusu linii Z15 w kierunku pętli Karpacka ulicami Politechniki, Cieszyńską, Pabianicką dla zapewnienia wygodnej przesiadki na linie tramwajowe.

-         Skierowanie linii 73 w kierunku 11 Listopada ulicami Więckowskiego, Żeligowskiego, Legionów, Kasprzaka, dla umożliwienia przesiadki do linii tramwajowych.

-         Zwiększenie częstotliwości kursowania tramwajów na ciągu al. Kościuszki (utrzymanie częstotliwości z okresu poza wakacjami) wraz z przywróceniem kursowania linii 16A przez cały dzień. Trasa ta przejmie większą część ruchu z ulic Gdańskiej i Kilińskiego.

3. W zakresie lokalizacji przystanków i dojść:

-         Przeniesienie miejsc postojowych wzdłuż ul. Łąkowej z chodnika na skrajny prawy pas ruchu dla zapewnienia swobodnego dojścia pieszych do przystanków tramwajowych w al. Mickiewicza.

-         Wyznaczenie na ul. Mickiewicza przy skrzyżowaniu z al. Włókniarzy tymczasowych przystanków tramwajowych i autobusowych dla zapewnienia zastępczej obsługi ul. Kopernika.

-         Wyznaczenie przystanków autobusowych dla komunikacji zastępczej na ul. Wschodniej przy Jaracza po północnej stronie skrzyżowania, na Jaracza przy Wschodniej, na Więckowskiego przy Wólczańskiej i na Wólczańskiej przy Więckowskiego.

4. W zakresie pracy sygnalizacji świetlnej:

-         wprowadzenie dodatkowej fazy świateł umożliwiającej przejazd tramwaju w relacji W-Z przez skrzyżowanie Mickiewicza/Włókniarzy w związku ze zwiększoną liczbą pojazdów przejeżdżających na wprost i braku pojazdów skręcających w relacji N-W.

-         wprowadzenie dodatkowej fazy świateł umożliwiającej przejazd tramwajów przez Rondo Solidarności, w związku ze zwiększoną liczbą kursujących tam linii.

-         Modyfikację pracy świateł na skrzyżowaniu ul. Kopcińskiego i Narutowicza uwzględniającą wzmożony ruch tramwajowy w relacji S-E przy braku ruchu w pozostałych relacjach.

Takie rozwiązania pozwolą na zachowanie atrakcyjności komunikacji miejskiej, tak, by stanowiła rozsądną alternatywę dla podróżowania po centrum prywatnym samochodem.

Jednocześnie stowarzyszenie zdecydowanie protestuje przeciwko likwidacji linii 16A, 55A i linii 50A na odcinku pl. Niepodległości – dw. Łódź Kaliska. Działania, które pozostawiają w centrum miasta linie obsługiwane z częstotliwością kilkudziesięciominutową to lekceważenie pasażerów, a likwidacja tych linii nie ma żadnego związku z prowadzonymi remontami.

Z poważaniem

Do wiadomości:

1. Wiceprezydent Miasta Łodzi, p. Radosław Stępień, ul. Piotrkowska 104, 90-926 Łódź, uml@uml.lodz.pl

2. MPK-Łódź Sp. z o.o., ul. Tramwajowa 6, 90-132 Łódź, sekretariat@mpk.lodz.p

Ten wpis został opublikowany w kategorii Działania i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Lipcowe cięcia – nasze propozycje

  1. E11 pisze:

    W wyniku cięć z pętli Śląska odjeżdża w godzinach szczytu 4 kursy/h a było 9 kursów/h. Można to zrekompensować linią 3 lub utworzyć 12A