Budżet Obywatelski: Regularne kursowanie 15 i 15A

L0123 Częstsze i regularne kursowanie linii 15/15A w weekendy

Dodatkowe kursy linii 15A w weekendy to jedna z trzech naszych propozycji do realizacji z Budżetu Obywatelskiego. Jeden – dwa dodatkowe kursy na godzinę pozwolą wyrównać częstotliwość tramwajów i zlikwidować dziury w rozkładzie jazdy.

linia 15

Linie 15 i 15A to proteza powstała po cięciach na liniach podmiejskich. W założeniu linie te miały kursować naprzemiennie i dzięki temu kursować często na wspólnym odcinku z Telefonicznej przez Pomorską, Politechniki do Ronda Lotników Lwowskich. Jednak ze względu na nieprzemyślane oszczędności w soboty i niedziele 15A (przez Rudę do do Chocianowic) jeździ rzadziej niż 15 (na Kurczaki). Aby linie jeździły równomiernie na wspólnym odcinku tam, gdzie kursują różnymi trasami jeżdżą nieregularnie. Na Kurczakach tramwaj kursuje więc co 12 lub 24 minuty, a na Rudzie co 24 lub 36 minut. Perspektywa czekania na tramwaj ponad pół godziny skutecznie odstrasza pasażerów od korzystania z tramwajów. Dodatkowe kursy sprawią, że tramwaje każdej z linii pojadą równo co 15 lub 20 minut, a to pozwoli na ich koordynację z innymi liniami. Przy dobrze ułożonych rozkładach może to dać tramwaj na ul. Pabianickiej kursujący w niedziele w równych odstępach 10minutowych (naprzemiennie 11 i 15A), a więc w zupełnie innym standardzie niż obecnie.

Warto dodać, że linie 15 i 15A wytypowaliśmy do uporządkowania, gdyż w 2014 r. jako jedne z nielicznych nie będą objęte pracami torowymi. Mimo to wniosek został zaopiniowany negatywnie przez Zarząd Dróg i Transportu, gdyż ten nie wie jak i czy w ogóle w najbliższym roku linie te będą kursować. Komisja Rady Miejskiej wydała jednak rekomendację pozytywną. Co istotne, jest to jedno z nielicznych zadań do Budżetu Obywatelskiego, które wygeneruje także bezpośrednie zyski do budżetu miasta – dzięki większej częstotliwości kursowania można liczyć na więcej pasażerów i wyższe wpływy z biletów.

Nr i nazwa zadania: L0123 Częstsze i regularne kursowanie linii 15/15A w weekendy,
Zadanie ogólnomiejskie
Koszt: 731 248,93 zł
Opis zadania (zawarty we wniosku): Celem zadania jest wprowadzenie regularnego, naprzemiennego kursowania linii 15 i 15A w soboty, niedziele i święta. Obecnie odjazdy następują nieregularnie, wbrew założeniom reformy komunikacji miejskiej z 2001 roku. Przesadnie długi czas oczekiwania na tramwaj (do 36 minut na linii 15A i do 24 minut na linii 15) drastycznie obniża atrakcyjność tych linii, jako środka komunikacji miejskiej ograniczając mobilność mieszkańców nieposiadających samochodu i zachęcając dodatkowe osoby do korzystania z komunikacji indywidualnej z wszystkimi negatywnymi konsekwencjami tego zjawiska dla warunków życia mieszkańców i budżetu miasta.
Zadanie zakłada uruchomienie dodatkowych kursów linii 15A i zmianę rozkładu linii 15 tak, by linie kursowały naprzemiennie w równych odstępach czasu. W soboty w godzinach 6.00-15.00 uruchomione zostałyby w każdej godzinie dwa dodatkowe kursy linii 15A w każdym kierunku dając częstotliwość kursowania równą 15 minut. W soboty po godzinie 15.00 do wieczornych zjazdów do zajezdni i w niedziele od godz. 6.00 do wieczornych zjazdów do zajezdni w każdej godzinie uruchomiony zostałby jeden dodatkowy kurs linii 15A w każdym kierunku dając częstotliwość równą 20 minut. Łącznie z kursami linii 15 dałoby to częstotliwość 7-8 minut w soboty w godz. 6.00-15.00 i 10 minut w soboty po godz. 15.00 i w niedziele.
Zakłada się obsługę połączeń składami tramwajów 805N według stawek rekompensaty dla MPK – Łódź sp. z o.o. za rok 2013 z uwzględnieniem ich wzrostu o 3%.
Beneficjenci zadania: Z realizacji zadania skorzystają mieszkańcy podróżujący w weekendy wzdłuż tras linii 15 i 15A. W szczególności będą to studenci zaoczni Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej, klienci centrów handlowych przy ul. Pabianickiej i Ogrodowej, dojeżdżający do instytucji kultury zlokalizowanych w centrum miasta, jak również mieszkańcy „starzejących się” osiedli Ruda Pabianicka, Rokicie, Kurak.
Projekt przyniesie także dodatkowe wpływy do budżetu miasta płynące z dodatkowej sprzedaży biletów Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi będącej następstwem lepszej podaży usług transportu zbiorowego.

glosowanie_male
Ten wpis został opublikowany w kategorii Działania i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Budżet Obywatelski: Regularne kursowanie 15 i 15A

  1. Pingback: Budżet Obywatelski – nasze projekty | IPT Łódź