Budżet obywatelski: Przejścia dla pieszych

L0124 Nowe przejścia dla pieszych

Projekt bardzo tani a zarazem przynoszący fundamentalne zmiany – wyznaczenie przejść dla pieszych tam, gdzie od lat masowo łodzianie przechodzą przez jezdnie, a mimo to drogowcy odmawiali wymalowania pasów. Wytypowaliśmy sześć „kontrowersyjnych” lokalizacji, które mają pokazać, że budowa przejść dla pieszych tam, gdzie piesi tego potrzebują to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i pozostałych użytkowników dróg. O problemie pisaliśmy już nie raz, np. tutaj: Przepraszam, chciałbym przejść. A oto proponowane przejścia:

1. al. Politechniki, Kampus Politechniki
politechniki Zebra łącząca akademiki i budynki wykładowe Politechniki Łódzkiej
Historię dziur w siatce rozdzielającej dwie części kampusu Politechniki Łódzkiej liczy się już w dziesięcioleciach. Kolejne próby odgrodzenia akademików od budynków wykładowych i zmuszania studentów do chodzenia naokoło po niewygodnej, niedostępnej dla niepełnosprawnych kładce kończą się od lat tak samo – powstaniem dziury w coraz to wyższym płocie. Działanie miasta w tej kwestii jest absurdalne i kompletnie nieskuteczne, a jednocześnie fatalnie wpływa na spójność uczelnianego kampusu. Proponujemy powstanie przejścia na wysokości Wydziału Budownictwa i Architektury PŁ. Do wykorzystania jest chodnik dochodzący do samej jezdni, przejście wzbogaciliśmy o azyle dla pieszych przy torowisku uzyskane kosztem pasa ruchu o szerokości większej niż wymagana.
al. Politechniki Nieśmiertelna dziura w siatce na torowisku w al. Politechniki.

2. pl. Niepodległości – dodatkowe dojście z przystanku tramwajowego
piotrkowska-pl-niepodleglosci Zebra odciążająca jedyne dojście z rynku na przystanki tramwajowe.
Kto dojeżdża tramwajem na zakupy na popularnym „Górniaku”, ten wie, że piesi z trudem mieszczą się na ciasnych platformach przystanków i na jedynym przejściu przy ul. Sieradzkiej. Nic więc dziwnego, ze bardzo szybko użytkownicy uruchomili sobie dodatkowe przejście po południowej stronie przystanku, które pozwala zaoszczędzić 100 metrów marszu i uniknąć stratowania w tłumie. Z przejścia ochoczo korzystają zwłaszcza osoby starsze i spieszący się na uciekający tramwaj. Niestety w spontanicznej dziurze w siatce często pojawiają się patrole służb porządkowych.
pl. Niepodległości Południowa strona przystanków na pl. Niepodległości – części pasażerów o wiele wygodniej jest dojść z tej strony
pl. Niepodległości Dziura w siatce istnieje i jest chętnie wykorzystywana
pl. Niepodległości Widok na dziurę. Przejście należałoby wymalować kilkanaście metrów na północ, aby uniknąć konieczności budowy sygnalizacji świetlnej.

3. ul. Zielona przy Małej – przejście na plac Barlickiego
zielona Przejście prowadzące na „Zielony Rynek” dla pieszych idących od przystanków przy ul. Gdańskiej.
Kolejne miejsce, w którym i tak codziennie przechodzą tysiące osób. Ulica Zielona jest tu na tyle wąska i zakorkowana, że można to robić zupełnie bezpiecznie. Drogowcy jednak przejścia nie chcą, bo przecież zawsze można nadłożyć 150 metrów, albo iść drugim chodnikiem (na którym po postawieniu słupów trakcyjnych z trudem mijają się dwie osoby).
ul. Zielona Zielona przy Małej – chętnych do przechodzenia nie brakuje.
4. ul. Wólczańska przy pasażu Rynkowskiej – pasaż, który nie ma szans zaistnieć
Wólczańska Przejście spinające dwa fragmenty pasażu im. Rynkowskiej.
Mało kto wie, gdzie jest Aleja Anny Rynkowskiej. Tak nazwany został fragment ciągu pieszego, który zaczyna się przy samej Piotrkowskiej (tam jest to pasaż Józefskiego) i przecina kolejne kwartały aż do ul. Łąkowej. Pasaż ten mógłby stanowić świetną alternatywę do wędrowania wzdłuż trasy WZ lub ulicy Zamenhofa, gdyby nie to, że idąc nim wszystkie ulice musimy przeciąć nielegalnie. Aby zwrócić uwagę urzędników na tę przydatną, a zapomnianą trasę wytypowaliśmy przejście przez ul. Wólczańską – to można wykonać bez dodatkowego projektu – wystarczy wymalować pasy.
ul. Wólczańska Jedna z wielu zapomnianych inwestycji sprzed kilkudziesięciu lat. Jaki by nie był jego stan, chodnik po obu stronach jest, brakuje tylko pasów.

5. ul. Sieradzka przy „Górniaku” – schody donikąd
sieradzka Przejście istnieje od lat, ale pasów nie ma.
Zastanawialiście się kiedyś dokąd prowadzą szerokie schody, którymi można wyjść z targowiska na pl. Niepodległości w stronę ul. Sieradzkiej? Teraz prowadzą pod koła samochodów. My uważamy, że skoro już są, to powinny prowadzić do przejścia dla pieszych.

6. ul. Narutowicza przy Kopcińskiego – z szacunku dla pasażerów tramwajów
Narutowicza
Narutowicza Po 10 godzinach zajęć biegniecie ile sił w nogach, bo na przystanek właśnie podjechał Wasz tramwaj, a następny za 20 minut. Dobiegacie do skrzyżowania i wtedy zapala się czerwone na przejściu a tramwaj odjeżdża. Brzmi znajomo?
Kiedy tramwaj stoi na przystanku dodatkowych 40 metrów to naprawdę duża różnica. Dlatego w Europie Zachodniej standardem jest, że pasy na platformę przystankową prowadzą nie tylko do strony skrzyżowania (gdzie z reguły nie ma generatorów ruchu), ale i od tyłu platformy (bo tam są domy, sklepy, uczelnie etc., z których wychodzą pasażerowie zmierzający na przystanek). Rozwiązanie powoli przyjmuje się także w Polsce, ale w Łodzi jakoś nie chce. Wytypowaliśmy więc jedno skrzyżowanie, aby pokazać jak taki przystanek powinien wyglądać. Przejścia takie są bardzo bezpieczne, bo ruch i tak jest podzielony na poszczególne kierunki. Dużo większym zagrożeniem jest, jeśli kierowca nie spodziewa się w tym miejscu pieszego. Skrzyżowanie Narutowicza z Kopcińskiego wybraliśmy ze względu na tłumy studentów korzystających z przystanku i bardzo niewdzięczne fazy świateł.
Poniżej przedstawiamy kilka fotografii pokazujących podwójne przejścia na przystanki:Nazwa i nr zadania:
L0124 Nowe przejścia dla pieszych
Zadanie ogólnomiejskie
Koszt: 87 736,66 zł
Opis zadania: Projekt polega na wyznaczeniu dodatkowych przejść dla pieszych w miejscach szczególnie przez nich uczęszczanych, bądź pożądanych. Składają się na niego:
- malowanie oznakowania poziomego w technologii grubowarstwowej i ustawienie oznakowania pionowego we wszystkich lokalizacjach,
- usunięcie istniejącego oznakowania poziomego
- wykonanie projektów budowlanych koniecznych dla przeprowadzenia inwestycji
- usunięcie fragmentów kolidujących barierek i przegrodzeń
- wypłytowanie nawierzchni przeznaczonych do ruchu pieszych płytami betonowymi o wymiarach 50×50
- korekta istniejącej geometrii pasów ruchu za pomocą oznakowania poziomego w sąsiedztwie proponowanego przejścia na al. Politechniki na długości ok. 120 m wraz ze zwężeniem pasów ruchu do minimalnej szerokości wymaganej przepisami prawa
- zainstalowanie azyli dla pieszych z elementów prefabrykowanych w sąsiedztwie torowiska tramwajowego oraz szykan z elementów prefabrykowanych za przejściem dla pieszych przy zewnętrznych krawędziach jezdni (al. Politechniki).

glosowanie_male
Ten wpis został opublikowany w kategorii Działania i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Budżet obywatelski: Przejścia dla pieszych

  1. Pingback: Budżet Obywatelski – nasze projekty | IPT Łódź