Cięcia na otwarcie trasy WZ

31 października otwarta zostanie po remoncie trasa WZ wraz z przedłużeniem na Olechów. Niemal na całej trasie po otwarciu… zmniejszy się liczba kursów tramwajów i autobusów. Na mapach poniżej prezentujemy liczbę kursów na poszczególnych odcinkach w roku 2001 (po reformie), 2013 (rok zamknięcia trasy WZ do remontu) i 2015 – po jej otwarciu.


Opublikowano Analizy | Otagowano , , , , | 6 komentarzy

Domagamy się budowy stacji Łódź Centrum – petycja

W związku z niejasną przyszłością stacji Łódź Centrum, która powinna powstać na przecięciu tunelu średnicowego z al. Kościuszki przygotowaliśmy petycję do Minister Infrastruktury i Rozwoju. Domagamy się, aby stacja Łódź Centrum stanowiła integralny element projektu tunelu kolejowego pomiędzy stacjami Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska. Gorąco zapraszamy do podpisywania się on-line:
http://www.petycjeonline.com/domagamy_sie_budowy_stacji_lodz_centrum


Czytaj dalej

Opublikowano Działania | Otagowano , , , , | Komentarze są wyłączone

Czy kolej ominie Łódź od spodu?

Budowa tunelu kolejowego pod centrum Łodzi staje się coraz bardziej realna. Inwestycja znajduje się bardzo wysoko na liście tych, które w latach 2014-2020 mają być dofinansowane z wielomiliardowego unijnego programu „Infrastruktura i Środowisko”. Pozornie wszystko jest więc na dobrej drodze. Niestety, istnieje ryzyko, że choć tunel powstanie, to będzie miał dla miasta marginalne znaczenie. Do tej pory kolei omijała centrum Łodzi tzw. linią obwodową, przez dworzec na Chojnach. Po budowie tunelu pociągi mogą przejechać przez centrum, ale go nie obsłużą… Jak to możliwe?

Jedna ze stacji w tunelu kolejowym pod centrum Monachium. W ciągu godziny w każdym kierunku odjeżdża stąd 30 pociągów.

Aby zrozumieć sedno problemu, należy zadać sobie pytanie, czemu służyć ma tunel pod Łodzią. „Bezpośrednie połączenie Łodzi Kaliskiej z Fabryczną” ma wymiar głównie symboliczny. Osób, które miałyby potrzebę przejechać się akurat miedzy dworcami, jest niewiele – są to co najwyżej przesiadający się z pociągów lokalnych na te kursujące pomiędzy Łodzią a Warszawą. Możliwe skrócenie czasu przejazdu pociągów przez Łódź też jeszcze nie uzasadnia budowy tunelu – jazda „naokoło” przez Chojny to raptem dodatkowe 15 minut, a dzięki tunelowi przejazd może okazać się ledwie o kilka minut krótszy.

Dworzec Atocha w Madrycie. Tu zaczynają się 2 tunele kolejowe prowadzące pod miastem.

Prawdziwy sens inwestycji może nam umykać, bo mało kto zdaje sobie sprawę, że najwięcej pasażerów kolei to nie klienci pociągów międzymiastowych, ale lokalnych. Podróżujący pociągami aglomeracyjnymi korzystają z nich regularnie, często codziennie, dojeżdżając do pracy, na zakupy, do lekarza czy do teatru. „Podmiejskich” pasażerów są tysiące, a doświadczenia innych miast pokazują, że mogą ich być dziesiątki tysięcy, jeśli tylko sprawnie dojadą do centrum Łodzi. W Monachium, którego aglomeracja liczy 2,7 mln mieszkańców, każdego dnia kolej podmiejska przewozi 800 tysięcy pasażerów. Gros z nich wysiada na kilku gęsto rozmieszczonych stacjach w tunelu pod centrum miasta, z których z łatwością można dotrzeć do monachijskich biur, muzeów czy sklepów. Kolej dowożąca do centrum – serca  miasta – dla tysięcy osób okazuje się najszybsza i najwygodniejsza. Podobnie jest w Zurychu, Madrycie, Frankfurcie czy od niedawna w Lipsku. Wszędzie tam linie kolejowe przechodzą tunelami pod centrum zatrzymując się na jego terenie na kilku stacjach, niekiedy oddalonych od siebie o ledwie kilkaset metrów.

Monachium. Pociągi dalekobieżne korzystają ze "ślepego" dworca głównego. Pociągi aglomeracyjne jadą dalej tunelem pod centrum miasta (wjazd widoczny po lewej stronie)

Aby w Łodzi osiągnąć choćby namiastkę sukcesu z Monachium, konieczna jest budowa przynajmniej jeszcze jednej stacji w tunelu – na przecięciu z tzw. „Łódzkim Tramwajem Regionalnym”, czyli trasą w al. Kościuszki. Jeśli ta stacja powstanie, do każdego obiektu położonego w centrum dojedziemy w maksymalnie 30 minut z Pabianic, Zgierza i innych podłódzkich miejscowości rozciągających się niemal po Koluszki, Łask, Grotniki i Stryków. Podkreślmy, nie mówimy tu o dojeździe do stacji – bo ta nie jest dla nikogo celem podróży – tylko do miejsc, które interesują pasażerów: urzędów, biur, sklepów i punktów usługowych rozrzuconych po terenie Śródmieścia. Dworzec Łódź Fabryczna, choć położony niecałe 1,5 km dalej, jest już na tyle oddalony od wielu uczęszczanych punktów, że łączny czas podróży przestałby być tak atrakcyjny. Tymczasem z rejonu skrzyżowania Kościuszki i Zielonej w kilka minut dotrzemy do „Centralu”, „Manufaktury”, na plac Wolności i do Urzędu Miasta. A to, w połączeniu z szybką jazdą niezależną od korków, sprawi, że kolej stanie się wreszcie konkurencyjna wobec samochodów. Oznacza to mniejszy ruch samochodowy w centrum, mniej spalin i hałasu, większą dostępność miejsc parkingowych.

Budowa stacji "Centrum" sprawia, że w ciągu 30 minut jesteśmy w stanie dojechać do dowolnego punktu w centrum Łodzi m. in. ze Zgierza, Pabianic, Bedonia, Justynowa, Glinnika. Obszar, o który powiększa się zasięg strefy "30 minut" dzięki budowie stacji wyróżniony jest kolorem czerwonym.

Szybki dojazd koleją do centrum Łodzi jest szczególnie istotny dla powodzenia programu rewitalizacji Śródmieścia. Aby mogła się ona udać, nie wystarczy wyremontować stare kamienice. Przede wszystkim trzeba ponownie przyciągnąć do centrum mieszkańców i użytkowników – kupujących, pracujących, korzystających z usług. To dodatkowi ludzie, którym trzeba zapewnić możliwość dojazdu. Tymczasem korki na śródmiejskich ulicach dobitnie pokazują, że nie ma już miejsca na więcej samochodów, a jeśli chcemy zaoferować dobre warunki do mieszkania w centrum, to ich liczba wręcz powinna zacząć maleć. To oznacza, że dla dużej części użytkowników trzeba znaleźć alternatywny środek transportu. Kolej nadaje się do tego doskonale, bo nie dość, że jest bardzo pojemna (jeden pociąg zmieści nawet 1000 pasażerów), to jeszcze obejmuje swym zasięgiem dodatkowe miejscowości.

W 2011 roku, kiedy przedstawiono projekt tunelu średnicowego bez stacji w centrum Łodzi (za to z dużą stacją na tyłach „Manufaktury”), łodzianki i łodzianie masowo zaprotestowali. Kolejne studium, właśnie opracowywane, miało za zadanie pokazać, jak uzupełnić tunel o kluczową dla całego projektu stację „Centrum”. Niestety, także i w tym dokumencie próbuje się wykazać rzekomy brak możliwości technicznych dla budowy stacji. Tymczasem wystarczą drobne korekty w projekcie tunelu i stacja „Centrum” będzie mogła powstać. Jej losy wciąż są niepewne, choć bodaj jedynym argumentem przeciwko jest chęć jak najszybszego rozpoczęcia prac. Czy to może być powód, dla którego mielibyśmy zaprzepaścić epokową szansę?

Podziemna stacja, której wyjścia prowadzą na madrycki plac Puerta del Sol niemal w całości wybudowana została pod istniejącymi kamienicami. Dzięki położeniu w centrum miasta stacja jest bardzo oblegana.

Stacja Łódź Centrum jest niezbędna. Bez niej wielka inwestycja w tunel kolejowy spali na panewce i postawi pod znakiem zapytania najważniejsze łódzkie projekty takie jak rewitalizacja miasta czy Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Z kolei jeśli pod al. Kościuszki zatrzymają się pociągi, dowiozą do centrum Łodzi tysiące pasażerów, chroniąc ją przed korkami i zapaścią Śródmieścia. Budowa stacji „Centrum” to łódzka racja stanu.

Zapraszamy do dołączania do profilu TAK dla stacji Łódź Centrum

Opublikowano Analizy | Otagowano , , , , | 3 komentarzy

Nowa jakość w łódzkiej komunikacji miejskiej

Mamy przyjemność udostępnić Wam nową podstronę poświęconą autorskiemu projektowi reorganizacji kursowania tramwajów i autobusów. Powstał on w reakcji na przygotowywany przez miasto Plan Transportowy. W pierwszych jego wersjach znaleźliśmy wiele zapisów, które wskazywałyby na kontynuowanie polityki ograniczania kursowania transportu zbiorowego, zwłaszcza tramwajów. Postanowiliśmy pokazać w jaki sposób można zorganizować komunikację publiczną w Łodzi, aby przy zachowaniu racjonalnych kosztów funkcjonowania uczynić ją atrakcyjną dla pasażerów. Publikujemy ten projekt zanim oficjalne plany zostaną przez miasto ugruntowane i przedstawione do konsultacji społecznych, aby pozostawić szansę na jego włączenie w proces przygotowywanej na rok 2016 „rewolucji komunikacyjnej”.

Na stronie http://plan.iptlodz.org opisaliśmy jak powstawał projekt i na jakich zasadach się opiera. Udostępniamy wykaz tras, mapę, częstotliwości kursowania i inne materiały, które pomogą z ocenie funkcjonowania przyszłego systemu. Mamy nadzieję, że projekt przypadnie Wam do gustu. Wasze poparcie będzie kluczowe, aby przekonać miasto do wprowadzenia go w życie.

Opublikowano Projekty | Otagowano , , | Komentarze są wyłączone

Chcemy przejść!

Wydeptane „nielegalne” ścieżki, dziury w płocie, uciekanie przed strażą miejską nakładającą mandaty, albo nadkładanie drogi – to codzienność chodzenia piechotą po Łodzi. W wielu miejscach od lat brakuje pasów w najbardziej potrzebnych miejscach. Dziury w siatce na al. Politechniki mają już kilkadziesiąt lat. Choć codziennie przechodzą tam setki studentów, to miasto nie zamierza wymalować tam przejścia. Teraz możecie Państwo zapalić zebrom zielone światło!
Czytaj dalej

Opublikowano Działania | Otagowano , , , , | Komentarze są wyłączone

Zawieszamy akcję „Oddajcie nam tramwaje”

Drodzy fani!
Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu zbiórki podpisów pod uchwałą obywatelską „oddajcie nam tramwaje”. W najbliższych tygodniach zmienią się zasady zgłaszania obywatelskich projektów uchwał. Po zmianie wystarczy co prawda 1000 podpisów, ale inna będzie procedura zgłaszania, więc już zebranych podpisów nie będziemy mogli użyć! Czytaj dalej

Opublikowano Działania | Otagowano , , , | Komentarze są wyłączone

Po co nam kolej aglomeracyjna?

15 czerwca 2014 roku rozpoczęła kursowanie Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Pierwszych 6 z 20 zakupionych nowoczesnych pojazdów Flirt rozpoczęło kursowanie między Łodzią a Sieradzem. W koncepcji uruchomienia w regionie łódzkim kolei aglomeracyjnej stawka jest jednak dużo wyższa niż wymiana pociągów na nowe. Kolej aglomeracyjna ma szansę stać się jednym z podstawowych środków transportu pełniącym podobną rolę co metro – zapewniającym szybkie, masowe dojazdy na średnie odległości, zwłaszcza dla dojeżdżających codziennie. Aby to się udało, potrzebnych jest jednak kilka poważnych zmian. Czytaj dalej

Opublikowano Analizy, Wydarzenia | Otagowano , , , , , | 1 komentarz

Oddajcie nam tramwaje – jak się podpisać?

Rozpoczęliśmy akcję zbiórki podpisów pod inicjatywą uchwałodawczą przywracającą kursowanie komunikacji miejskiej z 2001 roku. Aby móc złożyć projekt uchwały potrzebujemy 6 tysięcy podpisów. Chcecie się podpisać? Chcecie pomóc w zbiórce? Oto możliwości: Czytaj dalej

Opublikowano Działania | Otagowano , , , | 1 komentarz

Oddajcie nam tramwaje!

Kilkanaście minut czekania na deszczu albo mrozie w godzinach szczytu… Znów nie przyjechał… Wlecze się jak żółw… Stoi na każdych światłach… Podróż ciągnie się w nieskończoność… Trzeba było zostać dłużej w pracy, nie mam, jak wrócić do domu… Tak wygląda nasza codzienność. Codzienność podróżowania tramwajami i autobusami po Łodzi.
oddajcie-nam-tramwaje-baner Czytaj dalej

Opublikowano Działania, Projekty | Otagowano , , , | Komentarze są wyłączone

Trasa WZ – oświadczenie

W związku z publikacją artykułu „Trasa W-Z. Wszystko, co chcielibyście o niej wiedzieć” pragniemy poinformować, że:

1. Łódzka Inicjatywa na Rzecz Przyjaznego Transportu jest pomysłodawcą przystanku przesiadkowego linii ŁTR i WZ. Nie przestaliśmy się do tego projektu przyznawać i wciąż uważamy go za rozwiązanie ułatwiające podróż tysiącom pasażerów, którzy dotychczas zmuszani byli do biegania między przystankami oddalonymi o 200 metrów i niepotrzebnego pokonywania dwóch sygnalizacji świetlnych.

2. Budowa tunelu drogowego nie wynika z naszego projektu i nie jest jego konsekwencją. Decyzja o budowie tunelu drogowego była wyłączną decyzją władz miasta. Powstanie przystanku przesiadkowego nie wymagało przenoszenia jezdni pod ziemię, a jedynie ich rozsunięcia.

3. Z wielkim niesmakiem przyjmujemy umieszczanie naszego projektu w kontekście poważnych utrudnień, jakie powoduje przebudowa i czasowe zamknięcie trasy WZ. Niejednokrotnie proponowaliśmy rozwiązania, które znacznie ułatwiłyby funkcjonowanie mieszkańców w czasie remontu, jednak są one konsekwentnie ignorowane. Niezależnie od kształtu projektu jego realizacja mogła być o wiele lepiej zorganizowana. Od lat przypominamy, że podstawą dobrego systemu transportowego jest szybka i niezawodna komunikacja zbiorowa. Gdy tej podstawy brakuje, nie pomogą żadne dramatyczne apele władz o wyrozumiałość i niekorzystanie z samochodów. Mieszkańcy mają prawo domagać się możliwości sprawnego poruszania się po mieście. Żaden remont nie może im tego prawa odbierać i paraliżować ich codziennego funkcjonowania.

Opublikowano Działania | Otagowano , , | Komentarze są wyłączone