Budżet Obywatelski: autobusy nocne

L0121 Przywrócenie kursowania linii nocnych co 30 minut w godzinach 23:00 – 1:00

Likwidacja połowy kursów nocnych, wbrew negatywnej kampanii, jaką próbowały rozpętać władze Łodzi, to nie problem dla wracających z imprez zakrapianych alkoholem, ale przede wszystkim – dla jadących do domów z dworców i pracy. Napisaliśmy więc wniosek o to, by linie nocne znów kursowały co pół godziny, chociaż wtedy, kiedy są najbardziej potrzebne – do 1.30 w nocy.

Nocne - węzeł przesiadkowy
Reforma autobusów nocnych to jedna z nielicznych w łódzkiej komunikacji zbiorowej, pozytywnych zmian ostatnich lat. Twardą zasadą miało być: wszystkie linie kursują co pół godziny i spotykają się w jednym, głównym węźle przesiadkowym. Na fali ślepych cięć w komunikacji miejskiej usunięto co drugi kurs w dni robocze, nazywając autobusy nocne „najdroższymi taksówkami w mieście” i mówiąc, że jeżdżą nimi głównie nietrzeźwi wracający z imprez. Jedna decyzja zrujnowała system, który w całej Polsce stawiany był za wzór. Możemy go jednak odbudować.

Budżet Obywatelski to doskonała okazja do przypomnienia o skasowanych kursach. Jednocześnie jednak koszt finansowania codziennego kursowania autobusów jest wysoki. Nasza propozycja to kompromis między potrzebami, a możliwościami. Uznaliśmy, że najbardziej brakuje dodatkowych kursów pomiędzy 23.00 a 1.00 w nocy i to je chcemy sfinansować. Te kursy obsługują przyjeżdżających na dworce ostatnimi, wieczornymi pociągami i autobusami, a także tych, którzy wracają z pracy na 2 zmiany (a więc poza zakładami produkcyjnymi choćby pracowników centrów handlowo – rozrywkowych). Częstsze kursowanie linii nocnych do 1.00-2.00 w nocy (lub kursowanie wybranych linii dziennych) jest też praktykowane w wielu miastach, np. w Poznaniu. Aby spiąć projekt finansowo proponujemy też przesunięcie pierwszego kursu nocnych z 22.30 na 23.00. O 22.30 kursują jeszcze niemal wszystkie linie dzienne, a w pojedynczych przypadkach wystarczy skorygować nieco rozkład jazdy. Dzięki takiemu zabiegowi udało się ograniczyć koszt zadania do ok 1,4 mln. złotych z dostępnych 5 mln.

Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, to odjazdy autobusów z punktu przesiadkowego na al. Kościuszki w dni robocze wyglądać będą następująco:
23.00 23.30
00.00 00.30
01.00 01.30
2.30
3.30
4.30

Nr i nazwa zadania: L0121 Przywrócenie kursowania linii nocnych co 30 minut w godzinach 23:00 – 1:00,
Zadanie ogólnomiejskie
Koszt: 1 417 829,14 zł
Opis zadania (zawarty we wniosku): Zadanie polega na przywróceniu kursowania wszystkich linii nocnej komunikacji autobusowej co pół godziny w dni robocze w godzinach 23.00-1.00. W tym celu proponuje się przesuniecie kursów wykonywanych o godzinie 22.30 z punktu przesiadkowego (Kościuszki-Zielona) na godzinę 23.00 oraz uruchomienie dodatkowych kursów o godzinach 0.00 i 1.00. Dodatkowe kursy byłyby wykonane na wszystkich istniejących liniach komunikacji nocnej (N1-N7), we wszystkich kierunkach, w wariantach podstawowych (najkrótszych). Do obsługi skierowane zostałyby autobusy jednoczłonowe. Koszt zadania uwzględnia rzeczywiste długości tras poszczególnych linii, najkrótsze możliwe trasy zjazdu/wyjazdu z zajezdni oraz obowiązujące w roku 2013 stawki rekompensaty płacone przez m. Łódź dla MPK-Łódź sp. z o.o. z uwzględnieniem wzrostu tych stawek na poziomie 3%
Uzasadnienie (zawarte we wniosku): Likwidacja połowy kursów komunikacji nocnej, wykonana w 2011 roku okazała się krokiem bardzo uciążliwym dla wielu mieszkańców Łodzi. W szczególny sposób zostały poszkodowane osoby pracujące w trybie zmianowym, często kończące pracę pomiędzy godzinami 22.00 a 0.00, które stanęły przed perspektywą spędzania codziennie kilkudziesięciu minut na przystanku po ciężkim dniu pracy. Ograniczenie kursowania linii nocnych utrudniło też powrót do domów podróżnym przyjeżdżającym późnym wieczorem na łódzkie dworce czy wracającym ze zorganizowanych wyjazdów. Dostrzegając często dramatyczną sytuację pracowników pozbawionych możliwości powrotu z pracy, ale ważąc też ograniczone możliwości finansowe budżetu obywatelskiego propozycja przywrócenia kursowania autobusów nocnych co pół godziny została ograniczona do godzin 23.00-1.00.

glosowanie_male
Ten wpis został opublikowany w kategorii Działania i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Budżet Obywatelski: autobusy nocne

  1. Pingback: Budżet Obywatelski – nasze projekty | IPT Łódź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>