Walczymy o kolej dla centrum Łodzi!

Średnicowy tunel kolejowy pod Łodzią nie musi mieć stacji koło Manufaktury. To, czy pociągi zatrzymają się pod aleją Kościuszki i przy pl. Hallera obsługując centrum miasta i dając przesiadkę na tramwaj zależy od Państwa zaangażowania. Tylko do 15 grudnia można składać wnioski w tej sprawie. Warto, bo ta decyzja zaważy na losach miasta. Poniżej tłumaczymy jak to zrobić.

Chcesz wyrazić opinię?
Pusta ankieta do wypełnienia (dostępna na stronie Urzędu Miasta):LINK
Przykładowa ankieta zawierająca stanowisko „Szacunku dla Łodzi” (w przypadku wykorzystania proszę pamiętać o wypełnieniu metryczki!):LINK
Wniosek formalny najlepiej umieścić w treści maila. Treść wniosku złożonego przez RS „Szacunek dla Łodzi”: LINK
Ankiety i wnioski należy wysyłać do 15 grudnia 2011 na adres tnoik@tnoik.gda.pl
Proponujemy wysłać kopie także na adres:
Urzędu Miasta Łodzi uml@uml.lodz.pl , Prezydenta Miasta Łodzi prezydent@uml.lodz.pl , przewodniczącego Rady Miasta t.kacprzak@uml.lodz.pl
Mapy z przebiegiem Wariantu 14 i informacje o konsultacjach na stronie UMŁ: LINK

Uwaga – od Państwa aktywności zależy przyszły wygląd projektu, a tym samym – przyszłość miasta! Nawet jeśli tunel nie będzie realizowany w najbliższych latach, to jego studium będzie gotowe i będzie czekało na realizację w raz przygotowanej formie. Zachęcamy również do podpisywania się pod przesyłaną korespondencją, zwłaszcza, jeśli Państwa stanowisko będzie zbieżne ze stanowiskiem „Szacunku dla Łodzi” – pozwoli to uniknąć oskarżeń o wielokrotne wysyłanie ankiet przez jedną osobę.

Dlaczego interweniujemy?
Po dwóch spotkaniach konsultacyjnych i łącznie pięciu godzinach ostrej krytyki pod adresem wykonawcy studium tunelu średnicowego w Łodzi uczestnicy konsultacji społecznych otrzymali możliwość zapoznania się z podstawowymi wariantami jego przebiegu pod centrum miasta. Dotychczas wykonawca prezentował wyłącznie jeden wariant – pozbawiony stacji (przystanku) w śródmieściu, wyposażony tylko w stację na tyłach Manufaktury, przy czym zależnie od wersji miała ona charakter techniczny, lub normalnej stacji pasażerskiej. Zupełnie niezrozumiałe jest dlaczego pozostałe warianty nie zostały upublicznione i poddane dyskusji na początku konsultacji, zwłaszcza, że wariant ze stacją na tyłach Manufaktury, jedyny jaki został przedstawiony łodzianom do wyboru, nie zyskał w czasie konsultacji choćby jednego głosu poparcia. Uczestnicy spotkań konsultacyjnych (ok. 120-180 osób) odrzucili go ze względu na:

 • brak powiązania z komunikacją miejską (ok. 800 metrów do przystanków tramwajowych na trasie ŁTR, brak jakiejkolwiek komunikacji miejskiej w miejscu planowanej stacji)
 • stację zlokalizowaną poza historycznym śródmieściem, w terenie pozbawionym zabudowy
 • nadmiernie wydłużony tunel podnoszący koszty projektu
 • podejrzenie o nadmierne sprzyjanie interesom Manufaktury
 • Alternatywa dla stacji „Manufaktura” istnieje i była rozpatrywana. Jak wyglądają niepublikowane jak dotąd warianty, przedstawione 13.12 pod koniec spotkania?

  Warianty 1, 2 i 3 są w pełni zgodne z porozumieniem miasta, PKP i urzędu marszałkowskiego, wstępnym studium projektu, uchwałami rady miejskiej, stanowiskami organizacji pozarządowych i łódzkiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich. Zakładają prowadzenie tunelu z dworca fabrycznego wprost na zachód i wynurzenie tunelu pomiędzy placem Hallera a parkiem na Zdrowiu. Wszystkie trzy posiadają stację pod al. Kościuszki w okolicach ul. Zielonej, wariant 2 i 3 – także stację pod pl. Hallera. We wszystkich trzech przypadkach tunel jest wyraźnie krótszy niż w przypadku forsowanego przez wykonawcę, nie ma więc potrzeby budowy „strefy bezpieczeństwa” na trasie. Wszystkie trzy cechuje niewielka ingerencja w istniejące w mieście obiekty (głównie rozbiórka części torów dworca Łódź Kaliska i zajęcie fragmentu ogródków działkowych). Wariant 3 wymaga też przebudowy fragmentu al. Włókniarzy. Warianty istotnie różnią się nachyleniem trasy, które decyduje o tym, jakie pociągi będą w stanie wjechać do tunelu. Wariant 1 zakłada nachylenie 3,2%, wariant 2 – 3,7%, wariant 3 – 2%. Przy nachyleniu 2% przez tunel przejechać będą w stanie (po drobnych modernizacjach) wszystkie pociągi, jakie obecnie kursują w Polsce. Jest to takie samo nachylenie jak w forsowanym wariancie 14. Przy nachyleniu powyżej 3 – być może do tunelu nie wjadą np. używane obecnie przestarzałe jednostki podmiejskie. Pamiętajmy jednak, że tunel, nawet jeśli będzie powstawał wyjątkowo szybko, będzie gotowy najwcześniej koło roku 2020. Do tego czasu tego typu pociągi, już dziś urągające jakimkolwiek standardom podróżowania, powinny zakończyć służbę. Te, które wciąż będą w użyciu mogą z powodzeniem obsługiwać trasy poza tunelem. Dostosowywanie inwestycji za setki milionów złotych (koszt tunelu w wariancie ze stacją przy Manufakturze to 1,4 mld złotych) do parametrów wyeksploatowanego taboru wydaje się kompletnym nieporozumieniem i brakiem szacunku do funduszy publicznych. Ostatnia różnica leży w promieniach łuków. Warianty 1-3 zakładają ciaśniejsze łuki, a więc niższą możliwą prędkość maksymalną. Warto jednak podkreślić, że polskie normy są w tej kwestii zwyczajnie przestarzałe i powinny być zaktualizowane. Zważywszy jednak, że wariant „Manufaktura” jest prawie dwukrotnie dłuższy, to choć pociągi pojechałyby nieco szybciej – przejazd przez tunel prawdopodobnie i tak zająłby im więcej czasu!

  Zachodnie wyjście i średnica KDP Rysunek podpisany przez przedstawicieli miasta, województwa i PKP jako załącznik do umowy o finansowaniu studium wykonalności dla tunelu średnicowego (IX 2009) jednoznacznie określa lokalizację stacji i możliwy przebieg tunelu Tunel średnicowy przez Manufakturę Przybliżony przebieg tunelu rekomendowany przez wykonawcę studium na tle zleconej wersji tunelu.

  W czasie konsultacji łodzianie zaprezentowali wyjątkową determinację w walce o tunel średnicowy, który zaspokoi potrzeby miasta, a nie centrum handlowego. Przedstawienie wariantów innych niż forsowane przez wykonawcę studium dopiero na dwa dni przed zakończeniem konsultacji, jedynie ograniczonej grupie mieszkańców i wcześniejsze zawężenie wyboru do tego, czy na tyłach Manufaktury będzie stacja czy też przystanek techniczny było złą decyzją, sprawiającą, że temat nie został wyczerpany, a tym samym – proces konsultacji nie jest zakończony. W związku z tym, że niewielu mieszkańców zdołało się zapoznać z innymi wariantami i nie przedstawiono wszystkich niezbędnych szczegółów na ich temat proponujemy złożenie wniosku formalnego o ponowne przeprowadzenie konsultacji (choćby w formie publikacji w Internecie informacji o wszystkich wariantach i formularza konsultacyjnego), które umożliwią zapoznanie się z opracowanymi wariantami i wybór ostatecznego rozwiązania przynajmniej spośród wariantów 1-3 i wariantu 14 wzbogaconego o stację „Kościuszki/Zielona”. Niezależnie tym, których nie zadowala projekt tunelu omijający śródmieście Łodzi w imię dowartościowania „Manufaktury” sugerujemy wypełnienie udostępnionej ankiety poprzez wyraźne zaznaczenie w kolejnych pytaniach, że zaproponowany wariant nie zaspokaja potrzeb miasta, nie jest dla Łodzi satysfakcjonujący, a jego realizacja oznacza nieefektywne wydawanie środków publicznych. Pytania zamknięte (tak/nie) w których nie dano możliwości wyboru innego wariantu niż wariant ze stacją w Manufakturze proponujemy pozostawiać puste, przekreślać, bądź zaznaczać obie odpowiedzi.

  Ten wpis został opublikowany w kategorii Działania i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  Jedna odpowiedź na „Walczymy o kolej dla centrum Łodzi!

  1. Pingback: Walczymy o kolej dla centrum Łodzi! | Szacunek dla Łodzi

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>