2010 – kronika interwencji

Nowy rok do doskonała okazja do podsumowania działań IPT. Poniżej znajdziecie państwo treść wszystkich pism, jakie złożyło stowarzyszenie w ciągu ostatniego roku.

23 grudnia 2010 Wnioski do projektu budżetu miasta
Złożyliśmy łącznie 31 wniosków o zmiany w budżecie miasta. Wnioski dotyczyły ograniczenia niepotrzebnych bądź szkodliwych inwestycji drogowych, dodatkowych funduszy na rozwój transportu szynowego, w tym związanego z bezprecedensową przebudową Łódzkiego Węzła Kolejowego, skumulowania działań inwestycyjnych, ograniczenia i odroczenia działań, które nie przynoszą pożądanych skutków.
Treść wniosków.

12 grudnia 2010 Opinia na temat zmiany trasy autobusu 62

IPT negatywnie ocenia propozycję podziału linii 62 na dwa warianty. Sprawna i atrakcyjna komunikacja miejska wymaga regularnego i częstego kursowania.
Treść opinii

12 grudnia 2010 Pismo w sprawie wprowadzenia zakazu parkowania na nieodśnieżonych ulicach z ruchem tramwajowych
W związku z epidemią kierowców porzucających swoje samochody na torach i blokujących przejazd tramwajom IPT wnioskowało o wprowadzenie, wzorem lat ubiegłych, zakazów zatrzymywania się i postoju na wybranych ulicach śródmieście do czasu odśnieżenia miejsc parkingowych.
Treść interwencji

1 grudnia 2010 Interwencja w sprawie pociągów Poznań – Łódź – Kraków

W związku z doniesieniami medialnymi o likwidacji jednego z połączeń Poznań – Łódź – Kraków IPT interweniowało w PKP IC i w Ministerstwie Infrastruktury. Szczęśliwie doniesienia medialne okazały się nieprawdziwe i pociąg został uruchomiony na trasie przez Łódź.
Pismo – PKP IC
Pismo – Ministerstwo Infrastruktury

listopad 2010 Sugestie w sprawie rozkładu jazdy pociągów regionalnych

Wprowadzenie regularnego kursowania połączeń, przywrócenie przewozów na trasie Łódź – Opoczno – Skarżysko-Kamienna, regularne, szybkie połączenia Łodzi z Tomaszowem Mazowieckim, więcej połączeń bezpośrednich, to podstawowe sugestie IPT skierowane do Marszałka Województwa i Przewozów Regionalnych. Wnioski raczej nie spotkały się ze zrozumieniem – rozkład na najbliższy rok to kontynuacja wieloletniej stagnacji i przypadkowości.
Treść propozycji – urząd marszałkowski
Treść propozycji – przewoźnik

2 października 2010 Protest w sprawie likwidacji przywileju dla tramwajów na ul. Zielonej – Narutowicza

Mimo pozytywnej opinii przewoźnika i skrócenia czasu jazdy władze miasta podjęły decyzję o zdjęciu zakazów ruchu dla samochodów osobowych na ul. Zielonej i Narutowicza. Tramwaje ponownie stanęły w kilkudziesięciominutowych korkach. IPT stanowczo domaga się powrotu do przywilejów dla komunikacji publicznej.
Treść pisma

30 września 2010 Uwagi do projektu rozkładu pociągów dalekobieżnych
IPT wyraziło zadowolenie z propozycji uruchomienia nowych, szybszych połączeń łączących Łódź z Krakowem i Poznaniem, a także nocnego pociągu Gdynia – Łódź – Bielsko-Biała. Jednocześnie wnioskowało m.in. o większą liczbę połączeń, łączenie pociągów Łódź – Warszawa z pociągami jadącymi z Warszawy na wschód Polski, dalsze różnicowanie oferty w tym powrót do Łodzi pociągów klasy EIC i rozszerzenie terminów kursowania połączeń sezonowych.
Treść pisma

18 maja 2010 W trosce o właściwą modernizację trasy WZ
W trakcie dwu spotkań z ZDiT przedstawiciele strony społecznej w tym IPT postulowali takie zmiany w projekcie modernizacji trasy WZ, które przyczynią się do poprawy jakości podróży transportem publicznym, a nie promować będą transport samochodowy. Stowarzyszenie stanowczo sprzeciwia się pomysłowi przeznaczenia kilkuset milionów złotych na budowę tunelu drogowego (lub drogowo – tramwajowego) w ciągu trasy WZ w okolicach „skrzyżowania marszałków” i Pl. Zwycięstwa. Największą bolączką trasy tramwajowej Widzew – Retkinia jest jej izolacja i brak integracji tak z generatorami ruchu, jak i pozostałą siecią transportu publicznego. Modernizacja trasy tramwajowej, dofinansowana z funduszy europejskich na rozwój transportu publicznego w aglomeracjach, winna w pierwszej kolejności niwelować największe problemy istniejącej trasy, a więc poprawiać stopień integracji linii m. in. poprzez budowę węzłów przesiadkowych. Propozycja ZDiT aby gros funduszy pochłonęła budowa zbędnego tunelu drogowego jest w oczach stowarzyszenia próbą zainwestowania funduszy unijnych na cele sprzeczne z zapisanymi w programie i tym samym naraża miasto zarówno na przeinwestowanie jak i na utratę dofinansowania.
Treść uwag i propozycji

23 marca 2010 „Mała reforma” komunikacji miejskiej
W ramach doraźnego zespołu ds. transportu publicznego, w której udział brali przedstawiciele strony społecznej stowarzyszenie złożyło projekt pilotażowego wdrożenia linii dowozowych oraz uproszczenia tras linii autobusowych. To jedyna droga, aby odbudować satysfakcjonujący poziom samofinansowania się transportu publicznego. Obecnie wpływy z biletów pokrywają ok. 30-40% kosztów bieżących uruchamiania komunikacji publicznej, co napędza spiralę postępujących cięć liczby połączeń i spadku atrakcyjności transportu publicznego.
Lista propozycji
Orientacyjne wyliczenia dotyczące pracy przewozowej

27 lutego 2010 Podstawowe problemy wymagające rozwiązania w 2010 r.
W związku z powołaniem nowego wiceprezydenta miasta odpowiedzialnego za transport IPT wskazało na podstawowe problemy jakie wymagają rozstrzygnięcia w bieżącym roku.
Treść pisma

23 lutego 2010 Uwagi do Studium Wykonalności Nowego Centrum
Wsparcie propozycji dążących do uspokojenia ruchu i promocji transportu zbiorowego i miękkiego, propozycje korekt zwiększających funkcjonalność infrastruktury tramwajowej, uwagi w sprawie uwzględnienia potrzeb komunikacji autobusowej i powiązania obszaru NCŁ z terenami przyległymi.
Treść wniosku

Ten wpis został opublikowany w kategorii Działania i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.