Helsinki – Hakaniemi

Helsinki - Hakaniemi Widok ogólny węzła Hakaniemi od strony centrum.

Węzeł Hakaniemi zlokalizowany jest w północno – wschodniej części centrum na dawnym rynku dzielnicy Hakaniemi. Umożliwia on przesiadkę pomiędzy pięcioma liniami tramwajowymi, metrem i ponad stu liniami autobusów miejskich, podmiejskich i regionalnych. Przesiadka pomiędzy tramwajami odbywa się w obrębie rozległego, czterotorowego zespołu przystanków zlokalizowanego pomiędzy jezdniami. Dojście na przystanki tramwajowe możliwe jest z obu ich krańców przejściami naziemnymi zabezpieczonymi sygnalizacją świetlną lub poprzez stację metra.

Helsinki - Hakaniemi Perony przystanków tramwajowych i zejście na stację metra.

Węzeł posiada dwie sąsiadujące ze sobą pary torów oraz możliwość zawrócenia w kierunku śródmieścia z wykorzystaniem toru awaryjnego poprowadzonego w pobliskiej ulicy. Tramwaje jadące od centrum posiadają odrębne tory dla każdego z dwu kierunków. W stronę centrum z węzła wychodzi tylko jedna trasa, a więc tramwaje jadące w tym samym kierunku odjeżdżają z różnych peronów. Nie jest to jednak zbyt uciążliwe, bo przejście pomiędzy poszczególnymi peronami odbywa się swobodnie – poszczególne perony nie są wygrodzone, teren węzła służy jako strefa tramwajowo – piesza. Węzeł nie jest zadaszony – na peronach znajdują się jedynie podwójne typowe wiaty.

Helsinki - Hakaniemi Dojazd do węzła Hakaniemi – wydzielony pas ruchu dla tramwaju i ograniczenie prędkości do 40 km/h. Widoczny także rozjazd pętli awaryjnej.

Węzeł Hakaniemi w obecnej formie powstał w latach 80. XX wieku w momencie uruchomienia I odcinka metra, aczkolwiek układ torów pochodzi sprzed 1974 roku. Brak zadaszenia, znaczne rozmiary i słaba integracja z liniami autobusowymi zdradzają, że jest to rozwiązanie, które ma już swoje lata. Można przypuszczać, że z czasem powinien doczekać się modernizacji i lepszej integracji przynajmniej z miejskimi liniami autobusowymi. Liczba linii podmiejskich przekraczających 100 zdaje się wykluczać możliwość wprowadzenia na tory wszystkich autobusów, przynajmniej bez poważnej zmiany organizacji ruchu kołowego. Dla przesiadek metro – tramwaj oraz między liniami tramwajowymi pozostaje jednak miejscem wygodnej przesiadki i umożliwia oczekiwanie na tramwaj w przestrzeni dającej poczucie bezpieczeństwa, także dzięki ograniczeniu prędkości ruchu samochodów do 40 km/h. Węzeł obsługuje około 35 par tramwajów w ciągu godziny.

Helsinki węzeł Hakaniemi Wykonano na podkładzie zaczerpniętym z aplikacji GoogleEarth

Czytaj dalej: ZURYCH – BELLEVUE

Możliwość komentowania jest wyłączona.