Ruda, Chojny

Zapewnienie sprawnego i wygodnego podróżowania komunikacją publiczną po Rudzie jest dużo trudniejsze niż na blokowiskach. Przy dominacji budynków jednorodzinnych trzeba tak poprowadzić trasy, żeby pojazdy nie jeździły puste, ale by nie zniechęcały też kursowaniem raz na kilkadziesiąt minut. Postaraliśmy się o lepsze wykorzystanie tramwaju na ulicy Pabianickiej (2 linie co 7,5 minuty) i zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów.

Autobusy na najważniejszych trasach – na Stare Rokicie, do Technoparku i wzdłuż ul. Rudzkiej kursować będą regularnie co 7,5 minuty. Aby to osiągnąć zmieniliśmy ich funkcję na autobusy dowozowe do tramwaju. Ich rozkłady ułożone będą tak, by na Pabianickiej zapewnić przesiadkę do tramwaju. Mamy też nadzieję, że jak najszybciej umożliwione zostanie dojście do tramwaju po powierzchni ziemi, a nie tylko przejściami podziemnymi (przejścia i tak są przy skrzyżowaniach, gdzie jest sygnalizacja świetlna). Docelowo autobusy powinny mieć możliwość wjechania na tory tramwajowe, ale to już wymagać będzie przebudowy. Ulice Dubois i Rudzką obsługiwać będzie jedna linia, która, w zależności od wariantu, dojeżdżać będzie do Popiołów, Gadki Starej, Rzgowa lub CH Ptak w Rzgowie. Po ulicy Demokratycznej kursować będzie jedna linia co 15 minut jadąca ze Starego Rokicia przez ul. Pokładową. Na Starym Rokiciu udało się uzyskać autobus kursujący co 7,5 minuty dzięki wprowadzeniu tam 2 linii okrążających osiedle tą samą trasą – ulicami Prądzyńskiego, Czahary, Świętego Franciszka, a następnie wyjeżdżających na Pabianicką przez ul. Leszczową. Umożliwi to utworzenie przystanku autobusowego przy stacji kolejowej Łódź Pabianicka i wygodne dowiezienie pasażerów do pociągów ŁKA i pociągów regionalnych.

Ważną i oczekiwaną zmianą jest wprowadzenie autobusu na teren Rudy w rejonie dawnego toru wyścigów konnych. Proponujemy aby autobus z Retkini i Chocianowic podjeżdżał pod Ikeę, a następnie kursował ulicami Mierzejową, Konną i Farną, a następnie Przestrzenną na Chojny. Aby możliwa była obsługa tego osiedla linię będą musiały obsługiwać tzw. midibusy, które są mniejsze i lżejsze niż normalny autobus i będą w stanie zmieścić się na wąskich ulicach.

Duże zmiany proponujemy też wzdłuż Trasy Górna. Chcemy ją wykorzystać do stworzenia pakietu linii zbierających pasażerów z poszczególnych fragmentów Rudy i Chojen, a następnie szybko dowożących w rejon dworca Łódź Kaliska. Na al. Włókniarzy powstanie przystanek, na którym będzie można wygodnie przesiąść się na tramwaje 8 i 12 oraz autobusy jadące z Retkini do Centrum. Na odcinku wspólnym autobusy kursować mają co 7,5 minuty. Wśród proponowanych linii jadących Trasą Górna znalazła się linia ze Rzgowa (trasa ta byłaby dużo szybsza niż okrężna przez Rudę), a także linia ze szpitala Matki Polki przez ulice Strażacką i Kongresową. Uważamy, że takie rozwiązanie może się sprawdzić lepiej niż dotychczasowa linia 63 jadąca rzadko i wymagająca najpierw jazdy w kierunku od centrum, by przy Kurczakach przesiąść się w tramwaj jadący już we właściwą stronę. W związku ze skierowaniem na Kongresową nowego autobusu ten jeżdżący po 3 Maja skierowaliśmy przez Frycza-Modrzewskiego do pętli przy Karpackiej. Dodatkowo autobus ten można skierować pod „Organikę” i na ul. Zaolziańską, jeśli uznacie, że na tej trasie lepiej zaspokoi Wasze potrzeby.

Na Chojnach zwiększy się liczba tramwajów i będą one kursowały regularnie. Do krańcówki „Kurczaki” dojadą co 2-3 minuty, co znacznie poprawi jakość przesiadek z autobusów. Linię 52 uzupełniliśmy o drugi autobus, który zacząłby trasę przy supermarkecie Carrefour przy Kolumny, a następnie pojechałby ulicą Sternfelda, gdzie obecnie nic nie kursuje. Od Kurczaków do Ronda Lotników Lwowskich autobusy jechałyby wspólną trasą dając częstotliwość kursowania 7,5 minuty. Od ronda 52 jechałoby jak obecnie, zaś nowa linia zjeżdżałaby na pl. Niepodległości zastępując linię 57. Autobus kursujący ul. Rzgowską z Gadki Starej i Starowej Góry byłby skomunikowany z tramwajami 1 i 13 na ich krańcówkach przy ul. Śląskiej – zatrzymywałby się tuż przy przystankach tramwajowych oferując wygodną przesiadkę, zaś linia 75 kursowałaby na Widzew przez Dąbrowę mieszkaniową i przemysłową.Jak dojadę stąd do...

Zapraszamy do zapoznania się z siatką połączeń!

Możliwość komentowania jest wyłączona.