Retkinia

Retkinia to największe łódzkie osiedle, wymaga więc dużej ilości połączeń. Regularny układ osiedla ułatwia poprowadzenie tras. Osią i podstawowym środkiem transportu jest tramwaj. Są to, jak po reformie wprowadzonej w 2001 roku, 3 linie – 10 na Widzew (przedłużona na Olechów), 12 na Stoki (przez Dworzec Fabryczny) i 14 na Dąbrowę (od Centralu pojedzie Piotrkowską na plac Niepodległości i stamtąd na Dąbrowę). Łącznie kursować mają co 2-3 minuty.

Dla ulic Maratońskiej i Kusocińskiego stworzyliśmy 2 linie „obwodowe” jadące najkrótszą drogą do Dworca Kaliskiego (gdzie autobusy i tramwaje zatrzymają się na wspólnym przystanku), a następnie kierujące się do Śródmieścia – 86 przez pl. Barlickiego, Próchnika do Ronda Solidarności, 80 przez Nawrot do Dworca Fabrycznego i dalej na północ aż do Marysina. W kierunku Teofilowa i Dąbrowy jadą linie 76 i 69. Poprowadzone one zostały „na skos” osiedla tak, że spotykają się na Wyszyńskiego przy Retkińskiej, gdzie można się przesiąść między nimi a tramwajami na budowanym właśnie wspólnym przystanku. Całość uzupełnia autobus 65 kursujący po Retkińskiej i Krzemienieckiej, a dalej przez Stare Polesie, Żubardź i Rynek Bałucki na Radogoszcz Wschód.

Proponujemy też skierowanie obsługiwanej lekkimi busami linii łączącej Retkinię, Chocianowice i Rudę na ulice Smulska, gdzie obecnie nie dociera żadna komunikacja miejska. Linia ta miałaby też docelowo wjeżdżać na Nowy Józefów (jeśli pozwoli na to stan nawierzchni), także po to, by obsłużyć znajdującą się tam fabrykę czekolady. Ponadto w rejon strefy ekonomicznej jeździłyby wybrane kursy linii 80 i pospieszna linia pracownicza dowożąca do węzłów przesiadkowych na Retkinii i dworca kaliskiego.

Obsługę lotniska i os. Pienista zapewniać ma jedna linia, ale kursująca często i dowożąca do wszystkich najważniejszych miejsc – obu dworców, w okolice Centralu i na ul. Piotrkowską. Skierowaliśmy tam autobus 57, który obsługiwałby po drodze ulice Maratońską i Kopernika. Na Nowe Sady, z kolei, kursowałaby linia 69 (docelowo w kierunku Dąbrowy autobus jechałby przez ul. Elektronową) i 77, która zostałaby tam wydłużona z Radwańskiej przez ul. Proletariacką, po której nie kursuje dziś żaden autobus.Jak dojadę stąd do...

Zapraszamy do zapoznania się z siatką połączeń!

Możliwość komentowania jest wyłączona.