Radogoszcz, Julianów

Obecny układ linii na Radogoszczu to efekt prowizorycznego przedłużania linii jeszcze z czasów budowy osiedla, na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Linie autobusowe na ogromnych częściach trasy pokrywają się z tramwajami nie zapewniając przy tym sprawnego dojazdu do centrum – obie linie utykają w korkach na ul. Zachodniej przy Manufakturze. Dodatkowo linia 59 kończy trasę na skraju Śródmieścia – na pl. Wolności, z którego dalej trzeba iść piechotą, albo i tak podjeżdżać tramwajem. Jednocześnie liczba kursów tramwajów jest najniższa od lat, a linie tramwajowe kursują stadami przy nawet kilkunastominutowych przerwach.

Proponujemy zdecydowane zmiany, które dadzą Wam stabilny i pewny system połączeń. Chcemy w pełni wykorzystać istniejącą, wyremontowaną linię tramwajową, tzw. Łódzkiego Tramwaju Regionalnego. Tramwaje w kierunku centrum kursować mają tam co 2-3 minuty (3 linie kursujące co 7,5 minuty każda). Wróciliśmy do układu z 2010 roku, w którym dostępna była bezpośrednia linia jadąca na al. Politechniki (u nas nosi numer 16), „czwórka na Kilińskiego i „jedenastka” na Kościuszki. Tramwaje niskopodłogowe obsługiwać będą co drugi kurs 11 i 16 (druga połowa kursów zaczynać będzie trasę w Ozorkowie i Zgierzu, a tam nie mogą na razie wjechać tramwaje niskopodłogowe).

Aby ułatwić Wam korzystanie z tych tramwajów proponujemy uruchomienie autobusów dowozowych z Radogoszcza Wschodu i Zachodu. Autobus ze wschodniej części osiedla dowoziłby do przystanku Zgierska-Przedwiośnie, gdzie pasażerowie wysiadaliby na istniejącej platformie przystanku tramwajowego i mogli wygodnie wsiąść do tramwaju jadącego do centrum. Z kolei przystanek dalej, przy Muzeum na Radogoszczu autobus odbierałby pasażerów, którzy przyjechali właśnie tramwajem z centrum i przez ulicę Sowińskiego zawoził ich do krańcówki „Świtezianki”. Z Radogoszcza Zachodu autobus przywoziłby również na przystanek „Przedwiośnie”, a pasażerów jadących z centrum odbierałby na ul. Liściastej. Co ważne, oba autobusy kursowałyby co 7,5 minuty, czyli o wiele częściej niż obecnie jeżdżą autobusy 99 czy 59 i nie byłyby narażone na opóźnienia, tak jak „wypadające z rozkładu” 59 i 99. Oba byłyby też skomunikowane z tramwajem (rozkład ułożony ma być tak, żeby nie trzeba było niepotrzebnie czekać na przystanku, a motorniczowie i kierowcy mieliby za zadanie poczekać na przesiadających się pasażerów). W przypadku awarii tramwajów autobusy dowozowe miałyby za zadanie dowieźć do pierwszego przystanku, od którego w danym momencie tramwaje kursują. Nie byłaby uruchamiana dodatkowa komunikacja zastępcza, tylko autobusy rezerwowe włączałyby się w obsługę linii dowozowych.

 

Przystanek "Przedwiośnie". W tym miejscu z autobusów dowozowych można by przesiaść się do tramwaju. Przesiadka nie wymagałaby przechodzenia przez ruchliwą jezdnię i trwałaby kilkadziesiat sekund. Wystarczy dostosować obecny przystanek tramwajowy do zatrzymania się na nim autobusów.

 

Pozostałe linie autobusowe również mają jeździć zdecydowanie częściej – każda z linii kursować będzie tak jak tramwaje – co 7,5 minuty. 89 objedzie obie części osiedla (umożliwiając przy okazji dojazd do przystanku kolejowego Łódź Radogoszcz Zachód) po czym przez św. Teresy, Brukową i Żabieniec dotrze na Teofilów Przemysłowy. 65 z Radogoszcza Wschodu pojedzie Łagiewnicką przez Rynek Bałucki, Koziny, Stare Polesie aż na Retkinię. Na ulicy Łagiewnickiej autobus ten będzie stanowił uzupełnienie tramwaju nr 3. 73 kursować będzie taką trasą jak obecnie zapewniając dojazd do szpitala im. Biegańskiego i na ul. Hipoteczną. Linie 81 i 87 zostaną połączone w jedną, jadącą na wprost Pojezierską, także kursującą co 7,5 minuty.Jak dojadę stąd do...

Zapraszamy do zapoznania się z siatką połączeń!

Możliwość komentowania jest wyłączona.