Teofilów, Żabieniec, Wielkopolska

Zdajemy sobie sprawę, że problemem Teofilowa jest duża odległość z większej części osiedla do linii tramwajowej. Jednocześnie jednak tramwaj, wyjechawszy z Teofilowa, dojeżdża do centrum (zwłaszcza w okolice „Centralu”) dość szybko. Niestety przesiadki z autobusów do tramwajów nie należą do specjalnie wygodnych. Niektórzy z Was także do autobusu mają stosunkowo daleko. Linii autobusowych, zwłaszcza w przemysłowej części osiedla jest dużo, ale kursują one rzadko i jeżdżą krętymi trasami. Ostatecznie proponujemy Wam przede wszystkim większą regularność kursowania zarówno tramwajów jak i autobusów, a zmiany tras nie są duże.

W obrębie Teofilowa Przemysłowego uprościliśmy układ linii łącząc dotychczasowe pary linii o podobnych przebiegach: 81 i 87 oraz 89 i 84. Linię 81 proponujemy skierować na ulice Bielicową i Łanową oraz Lnianą i Grabieniec. Te ostatnie były obsługiwane autobusami w czasie remontu ul. Rojnej, a Bielicową i Łanową autobusy kursowały we wcześniejszych latach, więc techniczna możliwość istnieje. Z pewnością dla wielu z Was byłoby to udogodnienie – obecnie z najbardziej oddalonych bloków do tramwaju czy autobus trzeba iść ponad pół kilometra. Przy okazji umożliwilibyśmy wygodną przesiadkę do tramwaju na skrzyżowaniu ulic Bielicowej i Aleksandrowskiej. Wiemy, że dla wielu z Was wydawać się to może dużą zmianą, ale wydaje nam się, że warto spróbować nowego rozwiązania. Dla odciążenia wiecznie zatłoczonej linii 96 proponujemy, aby przy pętli tramwajowej na Żabieńcu zapewnić gwarantowaną, wygodną przesiadkę do tramwaju (tramwaj czekałby na przyjazd autobusu z Teofilowa, autobus jadący na Teofilów czekałby na przyjazd tramwaju), ale nie skracamy autobusu do krańcówki na Żabieńcu – sami wybierzecie, czy dalej pojedziecie tramwajem z przesiadką, czy autobusem bezpośrednio, ale ryzykując stanie w korku na Zachodniej. Proponujemy, aby na Żabieniec dojeżdżała przedłużona z Kozin linia nr 7, która przez centrum jedzie podobną trasą co 96 (m. in. dojazd do „Manufaktury”, Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego UŁ, dojazd bezpośrednio pod dworzec Łódź Fabryczna i do szpitala im. Korczaka). Zanim możliwe będzie przedłużenie siódemki, co wymaga remontu skrzyżowania Srebrzyńskiej i Włókniarzy, na Żabieńcu trasę kończyłaby „piątka”.

Linia 83, zamiast, jak dotychczas jechać ulicą Nawrot pojechałaby od placu Barlickiego do placu Niepodległości. Dzięki temu Teofilów zyska bezpośredni dojazd na Politechnikę Łódzką, w miejsce zlikwidowanego w 2000 roku tramwaju nr 20. Wieczorami i w weekendy autobus ten nie jeździłby na Teofilów Przemysłowy i do krańcówki Szczecińska, tylko kończył trasę na Rojnej. Dojazd z Zielonego Romanowa, położonego na granicy z Aleksandrowem, obsłużyłaby nowa linia dowozowa. Umożliwi ona w miarę wygodną przesiadkę na tramwaj przy ul. Szczecińskiej, a następnie okrąży obie części osiedla. Dzięki temu umożliwi też dojazd do większości zakładów pracy w tym np. do łódzkiej siedziby firmy Rossmann.

Na Żubardziu i os. Wielkopolska nie planowaliśmy większych zmian, natomiast należy uruchomić dodatkowe przystanki wzdłuż Wielkopolskiej i Lutomierskiej. Warto pamiętać, że w tej części miasta mieszka dużo osób w starszym wieku i trudno im dochodzić do rzadko rozmieszczonych przystanków dawnej linii pospiesznej.

Prawdopodobnie największą zmianą będzie to, że większość autobusów oraz wszystkie tramwaje miałyby jeździć co 7,5 minuty, a to nie tylko umożliwi łatwe przesiadki, ale też znacznie ograniczy czekanie na przystankach.Jak dojadę stąd do...

Zapraszamy do zapoznania się z siatką połączeń!

Możliwość komentowania jest wyłączona.