DTC – Dworzec Tramwajowy Centrum

DTC - Dworzec Tramwajowy Centrum
Skrzyżowanie przez które w ciągu godziny przejeżdża ponad 100 tramwajów i jeden z najważniejszych punktów przesiadkowych w Łodzi, to wąskie wysepki przystanków, piesi wybiegający na przejścia w pogoni za tramwajem i przymusowe spacery wzdłuż torów tramwajowych. Codzienny obrazek ze skrzyżowania ulic Mickiewicza i Kościuszki. Pozornie – niewiele da się zrobić…
Plan Dworca Tramwajowego Centrum Plan Dworca Tramwajowego Centrum
Projekt Dworca Tramwajowego Centrum zakłada istnienie wspólnego przystanku dla linii tramwajowych poruszających się wzdłuż ciągu ulic Kościuszki/Piotrkowskiej oraz Mickiewicza/Piłsudskiego. Wszystkie tramwaje, zarówno te jadące z północy na połud­nie, jak i ze wschodu na zachód wjeżdżałyby na czterotorowy przystanek z estetycznie zaaranżowanym zadaszeniem, zlokalizowany na wysokości DH „Central”. Tam w kilka­dzie­siąt sekund pasażerowie mogliby przesiąść się na tramwaj jadący w dowolnym z kierunków oszczędzając tym samym czas i nie ryzykując wypadkiem.
Budowa w Łodzi wygodnych punktów przesiadkowych jest niezwykle ważna. Łódzki układ linii tramwajowych ma bowiem wybitnie przesiadkowy charakter, co powinno zwiększać jego elastyczność. Z drugiej jednak strony trudno mówić o elastyczności, kiedy każda przesiadka oznacza stratę co najmniej kilku minut. Dlatego też za zmianą tras tramwajów powinny jak najszybciej pójść działania integrujące ze sobą poszcze­gólne linie, także autobusowe. W tej kwestii jednakże nic się nie zmienia od lat.
DTC - widok ogólny Wizualizacja Dworca Tramwajowego Centrum. Widok ze skrzyżowania ul. Piotrkowskiej i Piłsudskiego na halę peronową zlokalizowaną w al. Mickiewicza
Stworzenie DTC oznaczałoby nie tylko wygodę pasażerów (niezbędną, by komuni­ka­cja miejska nie traciła swoich klientów) i ich bezpieczeństwo. Taka budowla znacznie ułatwiłaby życie także kierowcom zmniejszając ruch pieszy w obrębie skrzyżowania i zapobiegając powstawaniu zatorów tramwajowo-samochodowych w ciągu ulic Żwirki i Wigury. Tramwaj jadący z północy opuszczałby bowiem DTC skręcając z al. Mickiewi­cza w ulicę Piotrkowską, by w obecne torowisko „wpaść” na wysokości ul. Żwirki. Dodatkowym zyskiem byłoby odzyskanie miejsca po torowisku na odcinku al. Kościuszki, które można wykorzystać na parkingi, zieleń miejską, ścieżki rowerowe, albo nawet przystanek dla licznie pojawiających się autobusów podmiejskich, blokujących pas ruchu na al. Mickiewicza.
Projekt Dworca Tramwajowego Centrum został przedstawiony Zarządowi Dróg i Transportu oraz Wiceprezydentowi Miasta Łodzi, Panu Włodzimierzowi Tomaszew­skiemu. Projekt zaprezentowano także w czasie II konferencji Przyjazny Transport – Lepsze Miasto. W gestii władz miasta pozostaje decyzja o podjęciu się realizacji projektu. Na razie podobne obiekty podziwiać można choćby w takich miastach jak Oberhausen, Strasbourg, czy … Lwów. Wkrótce podobna konstrukcja przywita nas także na Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu.
Spodziewane efekty budowy DTC to:

 • pełna integracja przesiadkowa (przesiadka drzwi w drzwi) linii tramwajowych w ciągu ŁTR i W-Z
 • skrócenie czasu przesiadek, a przede wszystkim skupienie ich na jednym bezpiecznym, wydzielonym przystanku.
 • ułatwienie przejazdu samochodem przez ulice Żwirki i Wigury (obecnie następuje wzajemne blokowanie samochodów i tramwajów)
 • Trasa ŁTR poprowadzona byłaby wyłącznie po wydzielonych torach.
 • odzyskanie miejsca na ulicy Kościuszki (od Mickiewicza do Żwirki), które mogłoby być wykorzystane w innych celach (miejsca parkingowe, ścieżka rowerowa, zieleń)
 • poprawa społecznego postrzegania wizerunku transportu zbiorowego w przypadku zrealizowania ambitnej architektonicznej aranżacji w proponowanym punkcie przesiadkowym, poprzez wzniesienie zadaszenia. Mogłoby ono stać się czytelnym symbolem pozytywnych zmian w łódzkim transporcie zbiorowym., a także znaczącym elementem marketingu ŁTR.
 • zwiększenie bezpieczeństwa i płynności ruchu ulicznego poprzez zmniejszenie ilości pieszych przekraczających skrzyżowanie.
 • DTC - hala peronowa Pełna integracja linii tramwajowych i wygodna przesiadka dla pasażerów ponad 100 tramwajów przejeżdżających w każdej godzinie przez skrzyżowanie Mickiewicza – Kościuszki.

  opr.: Tomasz Bużałek, Mariusz Cieślak

  Ten wpis został opublikowany w kategorii Projekty i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

  Jedna odpowiedź na „DTC – Dworzec Tramwajowy Centrum

  1. Pingback: Wielkomiejska Piotrkowska | IPT Łódź